VAR-ul a făcut legea la meciul Petrolul - Universitatea Craiova. S-a stat șase minute pentru o fază!

Duminica, 05 Martie 2023, ora 18:17
2688 citiri
Petrolul a pierdut meciul cu Universitatea Craiova

Echipa CS Universitatea Craiova a învins, duminică, în deplasare, formaţia Petrolul Ploieşti, scor 1-0, într-un meci din etapa a 29-a din Superligă.

În minutul 37, Jair Tavares a executat o lovitură liberă, trimiţând balonul în careul craiovenilor, iar Meijers a înscris, dar, după aproape şase minute de aşteptare, golul a fost anulat de arbitrul Horia Mladinovici după consultarea VAR, din cauza unui ofsaid.

În minutul 45+3 a fost rândul craiovenilor să înscrie, prin Andrei Ivan, iar golul a fost validat după consultarea VAR.

Craiova s-a impus cu 1-0, reuşind prima victorie în deplasare din acest an. Oltenii sunt pe locul 5, cu 51 de puncte, în timp ce Petrolul este pe locul 9, cu 33 de puncte.

PETROLUL PLOIEŞTI: Vâlceanu – Doua, Papp, Meijers, Mathaus – Dumitriu (Budescu 64), Seto, Jair Tavares, Ţicu - Irobiso, Grozav (M. Bratu 80). ANTRENOR: Florin Pârvu

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Vătăjelu, Zajkov, Badelj (Raul Silva 15), Ndong (Vlădoiu 46) - Işfan, Mateiu, Screciu, A. Ivan (Baiaram 61) – Markovic (Găman 80), Koljic (Rivaldinho 61). ANTRENOR: Eugen Neagoe

Cartonaşe galbene: -

Arbitri: Horia Gabriel Mladinovici – Ovidiu Artene, Sebastian Eugen Gheorghe

Arbitri VAR: Sorin Costreie - Vladimir Urzică

A treia echipă scăpată matematic de retrogradare, după Hermannstadt - Petrolul
Echipa FC Hermannstadt a învins joi, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a şasea a Superligii. Sibienii au deschis scorul pe teren propriu, în...
Petrolul - UTA, meci important în cursa pentru salvarea de la retrogradare
Echipa Petrolul Ploieşti a încheiat la egalitate, luni, pe teren propriu, scor 1-1, cu gruparea UTA Arad, în ultimul meci al etapei a cincea din play-out-ul Superligii. La Ploieşti, gazdele...