Pas greșit pentru PSG pe teren propriu. Dramatism la ultima fază

Duminica, 25 Februarie 2024, ora 20:30
1877 citiri
Ramos a egalat la ultima fază

Echipa franceză Rennes a încheiat la egalitate duminică, în deplasare, scor 1-1, cu gruparea PSG, în etapa a 23-a din Ligue 1.

Meciul de la Paris a început cu un moment de reculegere ţinut în memoria fostului antrenor al parizienilor, Artur Jorge, decedat în urmă cu trei zile. Portarul lui Rennes, Mandanda a intervenit în minutul 20, la şutul lui Vitinha, iar în minutul 33 Amine Gouiri a deschis scorul pentru oaspeţi, la primul şut spre poartă al acestora.

Bourigeaud a trecut pe lângă 2-0 în minutul 69, iar în minutul 85 Goncalo Ramos a forţat o cădere în careul oapeţilor, arbitrul Bastien Dechepy a acordat penalti, dar a întors decizia după intervenţia VAR.

Acelaşi Goncalo Ramos a obţinut totuşi un penalti, în minutul 90+5, când sistemul VAR a decis că intervenţia lui Mandanda a fost neregulamentară. Goncalo Ramos a transformat şi a adus egalitatea la ultima fază a meciului, 1-1.

Echipa lui Luis Enrique e pe primul loc în clasament, cu 54 de puncte, iar Rennes e pe locul 7, cu 35 de puncte.

Când ar putea deveni operațională Forța de reacție rapidă a UE: ”Există multe crize asupra cărora NATO nu are competenţe”
O ”forţă de reacţie rapidă” a Uniunii Europene, evocată joi de preşedintele francez Emmanuel Macron şi destinată unor operaţiuni de tipul evacuării de cetăţeni din ţări în...
Franța îi cere Greciei un sistem de apărare antiaeriană pe care să-l folosească pe durata Jocurilor Olimpice
Franța a cerut să împrumute un sistem de apărare antiaeriană al Greciei pe durata Jocurilor Olimpice de la Paris, potrivit cotidianului elen "Kathimerini", citat de Politico.eu....