Dramatism total între Rapid și FCU Craiova. Cum s-a terminat partida

Luni, 09 Mai 2022, ora 22:44
3610 citiri
FC Rapid. Foto: Facebook / FC Rapid

Rapid a pierdut, scor 2-3, meciul susţinut, luni, pe teren propriu, în compania formaţiei FC U.Craiova 1948. Este primul eşec înregistrat de Adrian Mutu de când a preluat Rapidul.

Rapid a punctat prin autogolul lui Diallo, din minutul 8, şi penaltiul transformat de Albu, în minutul 90+2.

Golurile craiovenilor au fost marcate de Compagno din minutele 44 şi 47, ultimul din penalti, şi Baeten '90+5.

Rapid: Moldovan - Stahl (Ioniţă '58), Dandea (Moise '48), Grigore, Morais - Albu, Săpunaru, Kait - Vojtus, Pănoiu (Marzouk '75), Ilie; Antrenor: Adrian Mutu

FCU Craiova: Popa - Paramatti, Kovacic, Diallo, Huyghebaert - Negru (Achim '34), Baeten, Van Durmen (Asamoah '75), Sidibe (Marquet '34) - Bauza, Compagno. Antrenor: Nicolo Napoli

Cartonaşe galbene: Moldovan '46, Grigore '71, Săpunaru '87 / Huyghebaert '13, Diallo ''54, Compagno '65, Popa '81

Meciul a fost arbitrat de Marcel Bîrsan, ajutat de Sebastian Gheorghe şi Bucsi Imre-Laszlo.

Rezervă a fost Andrei Antonie, iar observator Nicolae Marodin.

Vineri, sâmbătă şi duminică s-au înregistrat următoarele rezultate:

Gaz Metan Mediaş – Academica Clinceni 4-3

FC Botoşani – Dinamo 2-3

UTA Arad – CS Mioveni 1-0

Sepsi - Chindia 2-1

Clasamentul play-out-ului este următorul: 1. Rapid – 39 de puncte, 2. Sepsi – 39, 3. FC Botoşani - 38, 4.FC U Craiova1948 - 34, 5 UTA Arad – 32, 6. CS Mioveni - 28, 7. Chindia Târgovişte – 23, 8. Dinamo – 22, 9. Academica Clinceni – -11, 10. Gaz Metan Mediaş – -38.

Adrian Mutu, călcat în picioare de un jucător de la CFR Cluj: "Nu are caracter"
După victoria clujenilor la Craiva, un jucător de la CFR a avut cuvinte grele de spus la adresa lui Adrian Mutu, fostul antrenor din Gruia. Mijlocașul grec Panagiotis Tachtsidis (33 de ani) a...
FC Voluntari - FCU Craiova, meci crucial în lupta pentru supraviețuire. Echipa care a jucat cu om în plus aproape tot meciul
Echipa FC Voluntari a încheiat la egalitate cu FC U Craiova 1948, scor 0-0, marţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Echipa ilfoveană a rămas cu un jucător mai puţin din...
#Rapid Bucuresti, #FCU Craiova, #clasament Liga 1, #play out Liga 1, #Adrian Mutu, #meciuri rezultate Liga 1 , #clasament liga 1