Se vede calificarea! Rezultatul ”bombă” care ajută naționala României în preliminariile Euro 2024

Marti, 28 Martie 2023, ora 23:53
9109 citiri
Kosovo a remizat cu Andorra

Reprezentativa României a învins, marţi seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 2-1 (2-0), selecţionata Belarusului, în al doilea meci din preliminariile Euro-2024.

Au marcat Stanciu '17 şi Burcă '19, pentru România, respectiv Marozau (86) pentru Belarus.

Nicolae Stanciu a deschis scorul din lovitură liberă în minutul 17.

Scorul a fost majorat de Andrei Burcă, marcator al primului gol pentru naţională, în minutul 19, din pasa lui Răzvan Marin.

În minutul 86, Marozau a redus din diferenţă pentru Belarus, golul fiind acordat după verificarea VAR.

Misiunea României în grupa preliminară pentru Euro 2024 a fost ușurată de celelalte rezultate din grupă, în special de egalul (1-1) scos de Andorra în Kosovo. Tot marți, marea favorită Elveția a învins Israel cu 3-0.

CLASAMENTUL GRUPEI: 1. Elveţia – 6 puncte, 2. România – 6 puncte, 3. Kosovo – două puncte, 4. Andorra – un punct, 5. Israel – un punct, 6. Belarus – niciun punct.

Se califică primele două clasate în fiecare din cele 10 grupe preliminare, urmând ca ultimele 3 locuri să fie decise în martie 2024, în urma play-off-ului Ligii Naţiunilor.

Ianis Hagi tremură pentru un loc la Euro 2024: ”Este ceva ciudat la copilul ăsta”
Ianis Hagi a jucat în ambele meciuri amicale ale echipei naționale disputate în luna martie, dar nu a fost titular nici cu Irlanda de Nord (1-1), nici contra Columbiei (2-3), prezența sa la...
Veste teribilă pentru naționala României. Internaționalul scos cu targa de pe teren va lipsi la Euro 2024 VIDEO
Selecționerul Edi Iordănescu a primit o veste neplăcută de la unul dintre cei mai în formă internaționali români, în perspectiva participării României la Euro 2024. Astfel, Olimpiu...