Atletico Madrid nu renunță la locul doi. Care e acum diferența față de Real

Luni, 01 Mai 2023, ora 07:54
1197 citiri
Diego Simeone este cel mai bine platit antrenor din lume FOTO facebook

Echipa spaniolă Atletico Madrid a învins duminică, în deplasare, scor 5-2, fornaţia Real Valladolid, într-un meci al etapei a 32-a din La Liga.

Atletico a avut o primă repriză excelentă pe stadionul Jose Zorrilla. Madrilenii au condus cu 3-1 la pauză, prin reuşitele lui Molina (min. 20), Gimenez (min. 24) şi Morata (min. 38). Pentru gazde a înscris Larin, din penalti, în minutul 42.

În minutul 74 gazdele s-au apropiat la un gol, prin reuşita lui Escudero, însă oaspeţii au forţat şi au mai înscris de două ori. Mai întâi a marcat Fernandez, în propria poartă, în minutul 86, pecetluind soarta meciului şi oferindu-I lui Atletico un avantaj de două goluri, apoi a înscris şi Depay, în minutul 90+3, stabilind scorul final, 5-2.

În clasament Atletico se află pe locul 3, cu 66 de puncte, la numai două puncte de ocupanta locului secund, Real Madrid.

Rezultate înregistrate duminică în etapa a 32-a din la Liga:

Cadiz – FC Valencia 2-1; Villarreal – Celta Vigo 3-1; Espanol BarcelonaGetafe 1-0; Real Valladolid – Atletico Madrid 2-5.

Vești proaste pentru Zelenski. Grecia și Spania refuză să trimită Ucrainei sisteme de apărare Patriot
Cursa pentru trimiterea de baterii de apărare antiaeriană în Ucraina a început împiedicat, scrie Politico, care anunță că Spania și Grecia refuză să urmeze exemplul Germaniei şi să...
Ce spune antrenorul lui Dinamo înaintea meciului crucial cu FC Voluntari
Antrenorul echipei de fotbal Dinamo Bucureşti, Zeljko Kopic, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că partida cu FC Voluntari, din etapa a 7-a a play-out-ului Superligii, este una...
#simeone, #Atletico Madrid, #meci, #Valladolid, #Spania, #distanta Real Madrid , #stiri fotbal