Simona Halep o invinge pe Buzarnescu si se califica in turul III la Wimbledon

Miercuri, 03 Iulie 2019, ora 18:37
59574 citiri

Simona Halep s-a calificat in turul al treilea de la Wimbledon dupa o victorie complicata cu o alta romanca, Mihaela Buzarnescu.

Fostul numar 1 WTA s-a impus la capatul a aproape doua ore de joc cu scorul de 6-3, 4-6, 6-2.

Intalnirea de miercuri seara a fost una foarte asteptata, nu putini fiind cei care isi doreau sa le vada infruntandu-se pe cele mai bune doua jucatoare ale Romaniei.

Iar meciul nu a dezamagit, avand un festival de breakuri si rasturnari de situatie.

Simona a castigat primul set dupa ce s-a impus de patru ori pe serviciul Mihaelei, insa Buzarnescu si-a revenit in actul secund, cu trei breakuri care i-au adus victoria si au impins meciul in decisiv.

Halep a fost mai proaspata si mai calma in aceasta faza a partidei si demonstrat ca stie cum sa gestioneze astfel de momente, obtinand calificarea in turul III.

Mai departe, pentru Simona urmeaza un duel cu un alt fost lider al clasamentului feminin, Victoria Azarenka.

Buzarnescu pleaca de la Wimbledon cu 45 de puncte WTA si cu un cec in valoare de 72 de mii de lire sterline.

Simona Halep - Mihaela Buzarnescu 6-3, 4-6, 6-2

18:37 - BREAK, SET si MECI, SIMONA HALEP!

18:36 - Buzarnescu este nemultumita de o decizie a arbitrului.

18:32 - Game rapid pentru Simona, care este foarte aproape de victorie!

18:30 - Revenim la festivalul breakurilor. Break Halep si 4-2!

18:25 - Rebreak Buzarnescu! Meciul inca se joaca!

18:22 - Miki puncteaza si ea pe tabela in acest set trei.

18:17 - Halep isi face serviciul si se distanteaza deja la 3-0.

18:14 - Simona forteaza in acest game si are succes, reusind breakul.

18:07 - Halep incepe decisivul cu un game pe serviciu.

18:01 - Mihaela Buzarnescu isi face serviciul si impinge meciul in setul decisiv.

17:57 - Buzarnescu face breakul si va servi pentru set la 5-4.

17:51 - Simona ia breakul inapoi si egaleaza la 4.

17:46 - Simona Halep pune capat seriei Mihaelei, insa jucatoarea in varsta de 31 de ani pastreaza avantajul unui break.

17:39 - Serie excelenta a Mihaelei, care se distanteaza la 4-2.

17:36 - Break la 0 reusit de Mihaela, ajunsa la trei game-uri castigate consecutiv.

17:34 - Miki egaleza la 2 in acest set secund.

17:29 - Mihaela Buzarnescu isi recupereaza serviciul pierdut si pune capat, astfel, seriei Simonei.

17:24 - Break reusit de Simona Halep, ajunsa la 5 game-uri castigate la rand.

17:19 - Simo isi face cu usurinta serviciul in debutul setului doi, in timp ce Miki greseste mult.

17:14 - Cu patru breakuri reusite, Simona Halep isi adjudeca primul set, in timp ce Mihaela Buzarnescu da cu racheta de teren!

17:11 - Simona isi face cu usurinta serviciul si e la doar un game distanta de castigarea primului set.

17:09 - O tinem din break in break. E randul Simonei acum sa castige din nou pe serviciul adversarei.

17:04 - Inca un break, de aceasta data in contul Mihaelei, iar scorul devine egal, 3-3, la jumatatea primului set.

17:00 - Mihaela joaca agresiv, se grabeste sa finalizeze punctele, iar Simona profita si contabilizeaza un nou break.

16:57 - Break la 0 izbutit de Mihaela, care restabileste egalitatea.

16:54 - Miki isi castiga serviciul dupa un game solid.

16:51 - Fostul lider WTA isi consolideaza breakul si conduce cu 2-0.

16:49 - Simona castiga contra serviciului in primul game al meciului.

ora 16:45 - Incepe meciului. Miki serveste prima.

ora 16:40 - Cele doua tenismene au patruns pe teren, iar meciul va incepe in 5 minute.

ora 16:27 - Opelka il invinge pe Wawrinka in cinci seturi, cu 7-5, 3-6, 4-6, 6-4, 8-6, dupa un meci care a durat trei ore si 16 minute. Astfel, meciul dintre Simo si Miki va incepe in aproximativ 20 de minute.

ora 15:36 - Meciul dintre Wawrinka si Opelka a intrat in setul decisiv, ceea ce inseamna ca sunt sanse mici ca jocul dintre Halep si Buzarnescu sa inceapa mai devreme de ora 16:30 - ora Romaniei.

ora 15:33 - Castigatoarea meciului dintre Simona Halep si Mihaela Buzarnescu o va intalni in runda urmatoare pe Victoria Azarenka, aflata in prezent pe locul 40 in ierarhia WTA.

ora 15:10 - Meciul dintre Wawrinka si Opelka a intrat in setul 4, scorul fiindu-i favorabil elvetianului cu 5-7, 6-3, 6-4. Jocul dintre Simona si Mihaela va incepe dupa terminarea acestuia.

INFO: Meciul dintre cele doua a fost programat pe terenul numarul 2 din cadrul complexului All England Club, dupa partida dintre Stan Wawrinka si Reilly Opelka, care va incepe la ora 13:00.

INFO: Jocul va putea fi vizionat in direct la TV pe postul Eurosport 1.

INFO: In primul tur, Simona a invins-o pe Aliaksandra Sasnovich, cu 6-4, 7-5, in timp ce Mihaela Buzarnescu a trecut de Jessica Pegula, cu 6-4, 6-4.

INFO: Simona se afla pe locul 7 in ierarhia WTA, iar Mihaela Buzarnescu ocupa pozitia 53.

INFO: Simona si Miki s-au mai intalnit o singura data in cariera, in 2008, pe zgura de la Monteroni D'Arbia, unde fostul numar 1 WTA s-a impus in doua seturi, cu 6-3, 6-0.

Vezi:

1-14 iulie e perioada in care se desfasoara Wimbledon 2019.

Firea nu mai vrea sa audă de scandalul azilelor groazei: "Nu am de ce să plătesc eu ceva ce nu am greşit"
Gabriela Firea, candidatul PSD pentru Primăria Generală a Capitalei, reafirmă că nu are nicio vină în scandalul azilurilor, care a devenit anchetă penală. „Nu am de ce să plătesc eu...
Tribunalul a decis. Eugen Tomac, președintele PMP: ”Spre disperarea celor care timp de doi ani au încercat să distrugă partidul”
Tribunalul Bucureşti a decis înscrierea lui Eugen Tomac în Registrul partidelor politice ca preşedinte al PMP. ”Spre disperarea celor care timp de doi ani au încercat să distrugă PMP,...