Steaua, in Europa League

Sambata, 21 Mai 2011, ora 18:59
2288 citiri

Steaua si-a asigurat prezenta in urmatoarea editie a Europa League, dupa s-a impus cu 3-1 la Cluj, in fata lui CFR, intr-un meci din cadrul ultimei etape a Ligii 1.

"Ros-albastrii" vor juca finala Cupei cu Dinamo fara griji, dupa ce-au obtinut in Gruia cele 3 puncte de care mai avea nevoie pentru a fi sigura ca va evolua in urmatoare editie a cupelor europene.

Nici bine n-a inceput partida ca oaspetii au si preluat avantajul. In minutul 5, Surdu l-a driblat usor pe Panin si a punctat cu un sut pe sub Nuno Claro.

Peste alte 13 minute, stelistii si-au dublat avantajul dupa ce Nicolita a recuperat o minge si a marcat cu un sut frumos de la 20 de metri.

Scorul primei reprize a fost insa 1-2, pentru ca Bus, privit din tribune de viitorul antrenor al clujenilor - portughezul Jorge Costa, a introdus in poarta lui Tatarusanu o centrare venita din partea stanga de la Veloso.

In mitanul secund, CFR Cluj a cautat golul egalizator, insa sperantele le-au fost naruite in minutul 89, cand Minca a scapat, ca un incepator, o minge in fata, iar Bilasco a stabilit scorul final.

Din minutul 71, gazdele au evoluat in 10 oameni, dupa ce Cadu a vazut cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu.

CFR Cluj: Nuno Claro (Minca '46) - Panin, Cadu, Rada, Veloso - Kone. Muresan, Dica, Hora - Bastos (Bud '59), Bus (Sare '79).

Antrenor: Alin Minteuan.

Steaua: Tatarusanu - Emeghara, Gardos, Galamaz, Latovlevici - Nicolita, Bicfalvi, Brandan (Szekely '87), Surdu (Radut '67) - Dica (Tanase '46), Bilasco.

Antrenor: Cosmin Olaroiu.

Arbitri: Sebastian Coltescu (centru) - Cristian Nica, Eduard Dumitrescu (asistenti) - Stefan Erdei (rezerva).

Dan Barna acuză: Ciolacu, Ciucă și Iohannis vor "să le spună românilor că nu mai au speranţă"
Alianţa Dreapta Unită şi-a lansat vineri, 26 aprilie la Buzău, candidaţii pentru alegerile locale, vicepreşedintele USR Dan Barna formulând cu acest prilej o serie de critici la adresa...
Firea nu mai vrea sa audă de scandalul azilelor groazei: "Nu am de ce să plătesc eu ceva ce nu am greşit"
Gabriela Firea, candidatul PSD pentru Primăria Generală a Capitalei, reafirmă că nu are nicio vină în scandalul azilurilor, care a devenit anchetă penală. „Nu am de ce să plătesc eu...
#Steaua calificare Europa League, #Steaua victorie CFR Cluj, #CFR Steaua ultima etapa , #stiri Steaua