Dinamo la retrogradare, Universitatea Cluj la titlu. Cum s-a încheiat meciul direct

Luni, 11 Decembrie 2023, ora 22:51
2570 citiri
Universitatea Cluj a câștigat cu Dinamo

Echipa Universitatea Cluj a învins, luni seară, în deplasare, scor 1-0, formaţia Dinamo Bucureşti, în etapa a 19-a din Superligă. Clujenii au urcat pe loc de play-off.

La Bucureşti, pe stadionul Arcul de Triumf, clujenii au deschis scorul în minutul 4, când Daniel Popa i-a pasat lui Nistor şi acesta a înscris din careu. Dinamo a căutat egalarea, a încercat să pună în pericol poarta lui Plamen Iliev, prin Dani Iglesias şi Neluţ Roşu, iar în minutul 40 Goncalo Gregorio a trimis balonul, cu o lovitură de cap, în bara transversală. În partea secundă, dinamoviştii au alergat după egalare, Ţîră a driblat portarul, dar a trimis pe lângă poartă dintr-un unghi dificil şi Universitatea Cluj s-a impus cu 1-0.

Universitatea Cluj se află pe locul 5 în ierarhia Superligii, cu 29 de puncte, în timp ce Dinamo înregistrează a cincea înfrângere consecutivă şi a 13-a stagională, elevii lui Zeljko Kopic fiind, în continuare, pe locul 15, cu 10 puncte.

DINAMO: Golubovic - Lucas de Araujo, Bena (C. Ţîră), Patriche - De Moura, N. Roşu (Ghezali 57), Ilic (A. Bani 82), Amzăr - Dani Iglesias, Goncalo Gregorio, Politic (Hakim Abdallah 57). ANTRENOR: Zeljko Kopic

U CLUJ: P. Iliev – Oancea (V. Gheorghe 67), Masoero, B. Mitrea, Vătăjelu – G. Simion, Doukoure (Fossati 59) - I. Stoica (R. Silaghi 67), Nistor, Chipciu - D. Popa (E. Manu 59). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: Amzăr 45, Luca de Araujo 45+1, Hakim Abdallah 82, A. Bani 90 / Masoero 65, Fossati 70, P. Iliev 81

Arbitri: Adrian Cojocaru - Marius Badea, Alexandru Vodă - Valentin Porumbel

Arbitri VAR: Szabolcs Kovacs - Cătălin Busi

Observator: Adrian Comănescu

Meciul U Cluj - Poli Iași a aprins și mai mult lupta pentru evitarea retrogradării. Clasamentul cu trei etape înainte de final
Formaţia Universitatea Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Poli Iaşi, într-un meci din etapa a şasea a play-out-ului Superligii. Golul a fost marcat de D....
FC Botoșani - Dinamo, o nebunie de meci: autogol, gol anulat, penalty ratat, accidentare gravă. Lovitura de grație, în prelungiri
Formaţia Dinamo a fost învinsă, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa FC Botoşani, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Pentru FC Botoşani au marcat Moura (13 -...