Hermannstadt e pe loc de play-off după meciul cu FCU Craiova. Inspirația antrenorului Măldărășanu

Vineri, 23 Februarie 2024, ora 19:03
1826 citiri
Marius Măldărășanu

Echipa FC Hermannstadt a învins vineri, pe teren propriu, scor 1-0, gruparea FCU Craiova, în primul meci al etapei a 27-a din Superligă. Sibienii sunt pe loc de play-off.

Gazdele au ratat în minutul 13, prin Silviu Balaure, care a trimis puţin pe lângă poartă. Portarul gazdelor a avut o intervenţie foarte bună în minutul 45, respingând de la vinclu o lovitură liberă a lui Bahassa.

În partea secundă, minutul 50, a venit lovitura de cap pe lângă poartă a lui Murgia, iar craiovenii au replicat cu şutul lui Dragoş Albu.

Marius Măldărăşanu a avut însă inspiraţie, l-a aruncat în luptă pe Ruben Fonseca în minutul 85 şi portughezul a înscris unicul gol al meciului trei minute mai târziu: centrare de pe stânga a lui Opruţ şi lovitură de cap, mingea intrând în poartă printre picioarele lui Robert Popa.

Hermannstadt s-a impus cu 1-0 şi e pe loc de play-off, al şaselea, cu 37 de puncte. FCU Craiova a bifat a cincea înfrângere din acest an şi, cu 30 de puncte, este pe locul 12.

HERMANNSTADT: Căbuz - Butean, Găman, Ionuţ Stoica, Opruţ - S. Balaure (Ngoma 86), Murgia, Mino Sota, Ianis Stoica (A. Jipa 73) - G. Iancu (Neguţ 73), D. Paraschiv (R. Fonseca 85). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

FCU CRAIOVA: R. Popa - Padula, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Achim, Dr. Albu – Sidibe (Ibrahimi 65), Baeten (Blănuţă 90), Bahassa (A. Dragu 72) – A. Chiţu. Antrenor: Giovanni Costantino

Cartonaşe galbene: G. Iancu 88 / Compagnucci 5, Dr. Albu 53

Arbitri: Cătălin Popa – George Neacşu, Andrei Constantinescu – George Roman

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan - Ciprian Danşa

Observator: Marian Salomir

A treia echipă scăpată matematic de retrogradare, după Hermannstadt - Petrolul
Echipa FC Hermannstadt a învins joi, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a şasea a Superligii. Sibienii au deschis scorul pe teren propriu, în...
Primele două echipe care s-au salvat matematic de la retrogradare, după UTA - Oțelul
Echipa UTA Arad a învins joi, pe teren propriu, scor 3-1, gruparea Oţelul Galaţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. După o primă repriză în care Oţelul a avut un gol anulat...