Turneul de tenis Winners Open: victorii la pas pentru Ana Bogdan și Jaqueline Cristian contra unor adversare din Ungaria. Cu cine vor juca în optimi

Marti, 03 August 2021, ora 18:36
2377 citiri
Ana Bogdan

Ana Bogdan, locul 102 WTA şi cap de serie numărul 3, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Cluj-Napoca, la fel ca și Jaqueline Cristian, ambele meciuri fiind câștigate lejer de românce.

Astfel, conform news.ro, Ana Bogdan a învins-o, marţi, în primul tur, cu scorul de 6-2, 6-4, pe Panna Udvardy din Ungaria, locul 173 WTA, venită din calificări, după un meci care a durat o oră şi zece minute.

În manşa următoare, Bogdan va da piept cu Aleksandra Krunic din Serbia, locul 268 WTA, dar fostă numărul 39 mondial, venită din calificări.

Tot marţi, în aceeaşi rundă inaugurală, Jaqueline Cristian, locul 149 WTA, a trecut, cu scorul de 6-1, 6-2, de Reka Luca Jani din Ungaria, locul 194 WTA, după o partidă care a durat puţin peste o oră.

În manşa a doua, Cristian va evolua ori cu Alexandra Dulgheru, locul 381 WTA, venită din calificări, ori cu germana Andrea Petkovic, locul 81 WTA şi cap de serie numărul 2.

Accederea în turul al doilea este recompensată la Winners Open cu un premiu de 3.675 de dolari şi cu 30 de puncte WTA.

Principală favorită, Ana Bogdan a luat o decizie neașteptată
Tenismena Ana Bogdan (49 WTA) trebuia să participe în această săptămână la turneul WTA 250 de la Birmingham, o primă repetiție pe iarbă pentru Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului....
O tenismenă de top a semnat cu CS Dinamo. Are un sezon în care a bifat o semifinală și un sfert de finală
Jucătoarea de tenis Jaqueline Cristian s-a alăturat Clubului Sportiv Dinamo, a anunţat, joi, gruparea bucureşteană pe pagina sa de Facebook. ''Clubul Sportiv Dinamo îşi consolidează...
0
  1. A sosit ziua marilor emoții: România debutează contra Ucrainei la EURO! 30.000 de fani români vor fi în tribune. Pe cine va trimite Edi Iordănescu în teren
  2. Euro 2024, recordul stabilit de starul Bellingham după Anglia - Serbia
  3. Ce poveste pentru Eriksen! Danezul care a ”fentat” moartea la Euro 2020 a marcat la Euro 2024
  4. EURO 2024: rezultat-surpriză în meciul dintre Danemarca și Slovenia
  5. Anglia - Serbia de la Euro 2024 a început cu o bătaie ca-n filme pe străzi. Scene teribile la terase VIDEO
  6. Bianca Andreescu, tristă de ziua ei: a izbucnit în plâns după finală. "Bibi" a avut și un mesaj special pentru români VIDEO
  7. Ce-a spus Edi Iordănescu despre echipa de start în meciul cu Ucraina. Când debutează România la Euro 2024
  8. Căpitanul Stanciu, înaintea meciului cu Ucraina de la Euro: ”E ceva unic pentru mine”
  9. Încă un trofeu ATP cucerit de australianul din Top 10 mondial
  10. Vestea tristă pe care Mbappe le-a dat-o francezilor chiar în timpul Campionatului European