Antrenorul-revelație al Europei continuă seria extraordinară a meciurilor fără înfrângere

Joi, 21 Decembrie 2023, ora 06:29
2402 citiri
Xabi Alonso

Echipa germană Bayer Leverkusen a învins miercuri, pe teren propriu, scor 4-0, gruparea VfL Bochum, în etapa a 16-a din Bundesliga şi este lider în clasament. Bayern Munchen a întrecut-o, în aceeaşi etapă, în deplasare, pe Wolfsburg, scor 2-1.

Bayer Leverkusen a deschis scorul din penalti, în minutul 30, prin Patrick Schick, dar a condus la pauză cu 3-0 prin hat-trick-ul atacantului ceh. În minutul 67 antrenorul gazdelor, Xabi Alonso, l-a introdus în teren pe golgeterul Victor Boniface şi acesta a stabilit scorul final două minute mai târziu.

Echipa lui Xabi Alonso a jucat 25 de partide în acest sezon și a pbținut 22 de victorii și trei egaluri. Bayer e lider în Germania și a câștigat grupa de Europa League dib care a făcut parte,

La Wolfsburg, Jamal Musiala a înscris pentru Bayern în minutul 30, iar în minutul 43 a fost rândul lui Harry Kane să marcheze. A fost al 21-lea gol al englezului în campionat şi al 25-lea stagional. Maximilian Arnold le-a reintrodus pe gazde în meci cu golul din minutul 45+1, dar Wolfsburg nu a putut egala şi bavarezii s-au impus cu 2-1.

În clasament Leverkusen este lider cu 42 de puncte, iar Bayern o secondează, cu 38 de puncte.

Rezultate înregistrate miercuri, în etapa a 16-a din Bundesliga:

Union Berlin – FC Koln 2-0 (Hollerbach 55, Fofana 78);

Bayer Leverkusen – VfL Bochum 4-0 (Schick 30 penalti, 32, 45, Boniface 69);

Eintracht Frankfurt – Borussia Monchengladbach 2-1 (Buta 90, Koch 90+7 / Wober 27);

Wolfsburg – Bayern Munchen 1-2 (Arnold 45 / Musiala 33, Kane 43);

VfB Stuttgart – Augsburg 3-0 (Undav 18, Guirassy 45, Fuhrich 69);

Heidenheim – Freiburg 3-2 (Dinkci 52, Kleindienst 84, Ginter 90+2 autogol / Höler 7, 64).

Campioana Germaniei are șapte vieți: încă un meci salvat în prelungiri și miracolul continuă
Echipa germană Borussia Dortmund a încheiat la egalitate duminică, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Bayer Leverkusen, în etapa a 30-a din Bundesliga. Bayer este deja campioana Germaniei...