CTP, impresionat de prestația fetelor noastre în BJK Cup: "Ana și Jaqueline duc România peste Slovenia!"

Sambata, 15 Aprilie 2023, ora 06:14
2387 citiri
Cristian Tudor Popescu

România conduce cu 2-0 Slovenia, după primele două meciuri ale întâlnirii de Billie Jean King Cup de la Koper, din calificările pentru turneul final al competiţiei.

În primul meci, Ana Bogdan, locul 58 WTA, a învins-o pe Kaja Juvan, numărul 121 mondial, scor 3-6, 6-3, 6-4, în două ore şi jumătate. În setul decisiv, Juvan a condus cu 4-0.

Al doilea meci a fost câştigat de Jaqueline Cristian (180 WTA) în faţa Tamarei Zidansek (102 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-3, în două ore şi cinci minute.

Și Cristian Tudor Poepscu a apreciat succesul fetelor noastre:

"Ana și Jaqueline duc România peste Slovenia!

Minunată victorie, 6-3 în decisiv, a Jaquelinei Cristian în fața mai bine cotatei Tamara Zidansek! Solid susținută tactic de căpitanul Horia Tecău și încurajată de un grup viguros de suporteri români, Jaqueline a dat dovadă de tărie mentală, cum i se întâmplă când joacă pentru România, într-un meci tensionat, în care a câștigat punctele cheie.

După victoria la fel de strânsă și frumoasă a Anei Bogdan în fața Kajei Juvan, România conduce cu 2-0 puternica echipă a Sloveniei în Billie Jean King Cup!"

CTP, încântat de noua stea a tenisului românesc: "Are față de jucătoare de top!"
Jaqueline Cristian, locul 73 WTA, s-a calificat, vineri, în turul trei al turneului de categorie WTA 1000 Mutua Madrid Open. Cristian a trecut în turul doi de favorita 22, sportiva cehă...
Simona Halep, la coada clasamentului WTA. Pe ce loc este acum românca
Sorana Cîrstea este în continuare jucătoarea din România clasată cel mai bine în ierarhia WTA, conform clasamentului dat publicităţii luni. Cîrstea a coborât un loc şi este pe 30,...
#ctp, #cristian tudor poepscu, #Ana Bogdan, #Jaqueline Cristian, #Billie Jean King Cup , #stiri tenis