România și Kosovo, calificate împreună la Euro 2024? Scenariul uluitor care lasă acasă Elveția și Israel

Luni, 13 Noiembrie 2023, ora 13:23
21958 citiri
România și Kosovo se pot califica împreună la Euro

Echipa naţională din Kosovo a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 1-0, echipa naţională a Israelului într-un meci contând pentru grupa I a calificărilor pentru Euro 2024, în care lider este România.

La Priștina, Kosovo a dominat meciul cu Israel şi a reuşit să deschidă scorul în minutul 41, prin Milot Rashica, din pasa lui Muriqi. În minutul 90 Ermal Krasniqi, jucătorul echipei CFR Cluj, a ratat o mare ocazie de gol pentru gazde. În minutul 90+4 arbitrul slovac Ivan Kruzliak l-a eliminat pe Revivo pentru un fault la Ermal Krasniqi, însă, după consultarea VAR, cartonaşul roşu a fost anulat.

Kosovo s-a impus cu 1-0, un rezultat care poate ajuta România în cursa pentru calificare la Euro 2024.

În grupa I conduce România, cu 16 puncte din 8 meciuri, urmată de Elveţia (15 puncte din 7 meciuri), Israel (11 puncte din 7 meciuri) şi Kosovo (10 puncte din 8 meciuri).

Miercuri, 15 noiembrie, Israel va juca împotriva Elveţiei, la Felcsut, în Ungaria, într-un alt meci restanță.

Dacă Israel nu va câștiga împotriva elvețienilor, atunci România se va califica matematic la Euro 2024 cu un egal contra naționalei din ”Țara Sfântă”, la 18 noiembrie, tot în Ungaria.

În schimb, dacă Israel va câștiga cu Elveția și contra tricolorilor, atunci România își va disputa ultimele șanse de calificare pe Arena Națională, împotriva elvețienilor, în funcție și de rezultatul pe care aceștia din urmă îl vor înregistra acasă cu Kosovo, în penultima rundă.

Există chiar un scenariu uluitor prin care România și Kosovo se califică împreună la Euro 2024, în dauna Elveției și Israelului.

Kosovarii au nevoie să câștige în Elveția și cu Belarus acasă, Israelul să nu obțină mai mult de 5 puncte din meciurile cu Elveția, România și Andorra, iar elvețienii să scoată maxim un punct din confruntările cu Israel și România.

Ianis Hagi tremură pentru un loc la Euro 2024: ”Este ceva ciudat la copilul ăsta”
Ianis Hagi a jucat în ambele meciuri amicale ale echipei naționale disputate în luna martie, dar nu a fost titular nici cu Irlanda de Nord (1-1), nici contra Columbiei (2-3), prezența sa la...
Veste teribilă pentru naționala României. Internaționalul scos cu targa de pe teren va lipsi la Euro 2024 VIDEO
Selecționerul Edi Iordănescu a primit o veste neplăcută de la unul dintre cei mai în formă internaționali români, în perspectiva participării României la Euro 2024. Astfel, Olimpiu...