Victorie la scor a Barcelonei, în urmărirea liderului Real Madrid

Sambata, 24 Februarie 2024, ora 21:26
1772 citiri
FC Barcelona, victorie la scor

Echipa spaniolă FC Barcelona a dispus sâmbătă, pe tere propriu, scor 4-0, de gruparea Getafe, în etapa a 26-a din La Liga.

Catalanii au marcat doar o singură dată în prima repriză, prin Raphinha, în minutul 20, dar au rezoolvat meciul în repriza secundă. Joao Felix a făcut 2-0 în minutul 53, iar Frenkie de Jong a dus scorul la 3-0 în minutul 61. Elevii lui Xavi au ridicat piciorul de pe acceleraţie şi au mai înscris odată doar pe final, în minutul 90, prin Fermin Lopez, în minutul 90.

După 4-0 cu Getafe, Barcelona ocupă locul secund, cu 57 de puncte, dar aşteaptă meciul Gironei, a treia în clasament, cu 56 de puncte. Pe primul loc e Real Madrid, cu 62 de puncte.

"Răzgândescu" din Spania: decizia anunțată de Xavi, antrenorul Barcelonei
Antrenorul Barcelonei, Xavi, va rămâne la club cel puţin până la finalul contractului său, în iunie 2025, după ce s-a răzgândit că acesta va fi ultimul său sezon, relatează BBC....
Decizia scandaloasă de la marele derby Real Madrid - Barcelona. A fost sau nu gol? VIDEO
Dezbaterea privind absenţa tehnologia de linia porţii în La Liga a fost reaprinsă duminică, după ce un potenţial gol al Barcelonei a fost anulat în Clasico câştigat de Real Madrid, scor...