Budescu, "demon" pentru Petrolul: cum s-a încheiat derby-ul cu Universitatea Cluj și rezumatul partidei VIDEO

Duminica, 16 Iulie 2023, ora 20:37
3628 citiri
Constantin Budescu FOTO facebook

Echipele Petrolul Ploieşti şi Universitatea Cluj au încheiat la egalitate duminică, la Ploieşti, scor 1-1, într-un meci din prima etapă a Superligii. A fost al treilea meci egal din acest debut de sezon, iar Constantin Budescu a ratat un penalty.

Oaspeţii au deschis scorul la Ploieşti în minutul 14, prin Chipciu, care a şutat la colţul lung după o pasă primită de la Dan Nistor. Petrolul a replicat prin golul reuşit de Alexandru Musi, în minutul 29, din pasa lui Ţicu. Clujenii au mai avut o bară, în minutul 45+2, prin Popadiuc, iar ploieştenii au replicat prin bara lui Grozav, din minutul 49.

În minutul 56 arbitrul Marcel Bîrsan a dictat penalty pentru Petrolul, după un henţ în care al lui Piţian şi după consultarea VAR. A executat Budescu, în minutul 59, dar Gorcea a apărat. Zima a salvat gazdele de la primirea unui gol în minutul 70, la ocazia lui Chipciu, şi meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1.

PETROLUL: Zima - Doua, Papp, Garutti (Meijers 79), Ţicu - Jair, Jefferson (Budescu 31), Diomande (Seto 73), Musi (M. Rădulescu 72) – Z. Petrovic (Dumitriu 79), Grozav. ANTRENOR: Florin Pîrvu

U CLUJ: Gorcea – R. Dimitrov, Piţian (Miron 62), Mitrea, Vătăjelu - Bic, Bordeianu (I. Filip 75) - Chipciu, Nistor, I. Stoica (Hofman 89) – Popadiuc (Tescan 62). ANTRENOR: Anton Petrea

Cartonaşe galbene: Piţian 58, Nistor 59

Arbitri: Marcel Bîrsan - Vasile Marinescu, Imre-Laszlo Bucsi - Ovidiu Haţegan

Arbitri VAR: Marian Barbu - Lucian Rusandu

Observator: Eduard Dumitrescu

A treia echipă scăpată matematic de retrogradare, după Hermannstadt - Petrolul
Echipa FC Hermannstadt a învins joi, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a şasea a Superligii. Sibienii au deschis scorul pe teren propriu, în...
Petrolul - UTA, meci important în cursa pentru salvarea de la retrogradare
Echipa Petrolul Ploieşti a încheiat la egalitate, luni, pe teren propriu, scor 1-1, cu gruparea UTA Arad, în ultimul meci al etapei a cincea din play-out-ul Superligii. La Ploieşti, gazdele...