Petrolul - FCU Craiova, pentru supraviețuirea în Superliga. Cine a dat golul victoriei

Luni, 18 Martie 2024, ora 22:38
2475 citiri
Petrolul a învins-o pe FCU Craiova

Echipa Petrolul Ploieşti a învins luni seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia FCU Craiova, în ultimul meci al primei etape din play-out-ul Superligii.

În prima repriză, cele două formaţii nu au avut multe ocazii clare de gol, iar gazdele s-au aflat la conducerea jocului, ratând la lovitura de cap a lui Papp, în minutul 27. După trei minute Jair a trimis în bară, lovind balonul cu umărul. Acelaşi Jair avea însă să deschidă scorul în minutul 61, cu un voleu din afara careului.

Avea să fie şi unicul gol al întâlnirii, iar Petrolul a reuşit prima victorie, după patru înfrângeri consecutive. Ploieştenii au ajuns la 21 de puncte, ocupând locul 4 în play-out. FCU Craiova este pe locul 7, cu 16 puncte, la doar un punct peste Dinamo şi două peste FC Voluntari.

PETROLUL: Zima - Dumitriu, Papp, Garutti, Ţicu – Hanca (Diomande 90), Seto – Al. Musi (I. Răducan 88), Jair, Işfan (Jyry 75) - A. Berisha (Irobiso 87). ANTRENOR: Florin Stângă

FCU CRAIOVA: Gurău – R. Negru, Lekiatas, Lacroix, Mascarenhas (A. Dragu 75) - V. Achim, Dr. Albu (V. Pop 75) – Baeten (Sidibe 67), Bauza, A. Chiţu (Ibrahimi 75) - Blănuţă. ANTRENOR: Nicolo Napoli

Cartonaşe galbene: Garutti 54, Hanca 89 / Lacroix 62

Arbitri: Radu Petrescu - Mircea Grigoriu, Vladimir Urzică - Andrei Antonie

Arbitri VAR: Bogdan Dumitrache – Cristina Trandafir

Observator: Teodora Albon

A treia echipă scăpată matematic de retrogradare, după Hermannstadt - Petrolul
Echipa FC Hermannstadt a învins joi, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a şasea a Superligii. Sibienii au deschis scorul pe teren propriu, în...
FC Voluntari - FCU Craiova, meci crucial în lupta pentru supraviețuire. Echipa care a jucat cu om în plus aproape tot meciul
Echipa FC Voluntari a încheiat la egalitate cu FC U Craiova 1948, scor 0-0, marţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Echipa ilfoveană a rămas cu un jucător mai puţin din...