Craiova lui Piturca, rapusa de Moraes pe "Oblemenco"

Sambata, 20 Noiembrie 2010, ora 20:56
2222 citiri

Universitatea Craiova, echipa pregatita de Victor Piturca, a pierdut meciul jucat chiar pe "Oblemenco", in etapa a 16-a a Ligii 1, cu Gloria Bistrita, scor 2-1. Golurile oaspetilor au fost reusite de brazilainul Moraes, in prima repriza.

Stiinta a inceput in atac, Gaman si Mihai Costea ratand ocazii bune de gol in chiar primele faze ale partidei. Oltenii au continuat sa se afle la conducerea jocului, insa Bistrita a fost cea care a deschis scorul.

Brazilianul Junior Moraes, probabil cel mai bun jucator al bistritenilor, l-a executat frumos Stanca dupa ce a fost lansat excelent de Bajenaru.

Oltenii au acuzat cateva minute socul primirii golului, dupa care a inceput asediul la poarta lui Albut. Gaman si Mihai Costea au ratat incredibil, in decurs de 4 minute. Golul egalizator a venit in minutul 26, atunci cand Ciuca a reluat in plasa dupa o respingere nefericita a lui Albut.

Egalati, bistritenii au iesit la joc, Muresan si nastase trecand de putin pe langa gol. Acelasi Moraes a izbutit "dubla" in finalul primei parti, dupa o pasa a lui Anton.

Repriza secunda a inceput la fel ca prima, cu gazdele atacand din primele secunde. Rand pe rand, Costea, Barboianu, Wobay sau Ologu si-au incercat norocul, insa Albut a scapat de fiecare data cu fata curata.

Cea mai mare ocazie a meciului i-a apartinut lui Gangioveanu, al carui sut-centrare a fost scos de pe linia portii de portarul Bistritei. Finalul, invaluit in ceata, l-a gasit pe Florin Costea trecand pe langa egalare.

Scor final, Universitatea Craiova - Gloria Bistrita 1-2.

Echipele:

Craiova: Stanca - Barboianu, V. Gaman, D. Stoica, Ciuca, Wobay, Ologu, Dilevski, M. Costea, Dina, Al. Piturca.

Antrenor: Victor Piturca.

Bistrita: Albut - Achim, Szukala, Nastase, Saceanu, Predescu, Anton, Bajenaru, Muresan, C. Petre, Moraes.

Antrenor: Nae Manea.

Cum vrea AUR să facă „Europe Great Again”. „Comisia Europeană urmăreşte să transforme uciderea de copii nenăscuţi într-un drept fundamental european”
Preşedintele AUR, George Simion, a propus, la Conferinţei Internaţionale „Make Europe Great Again” care a avut loc, sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, ca toate partidele...
George Simion intervine în scandalul „moldovenilor din Buzău”. „Premierul nostru a glumit. Nu este moldovean, probabil este Rrom”
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, la Conferinţa Internaţionale „Make Europe Great Again”, că zilele trecute, premierul Marcel...
#Moraes rapune Craiova, #Piturca Universitatea Craiova, #Craiova invinsa Gloria Bistrita , #Universitatea Craiova