Romania obtine o remiza in Franta, 1-1

Sambata, 05 Septembrie 2009, ora 23:53
14521 citiri

Romania a parasit cu fruntea sus arena Stade de France, obtinand o noua remiza in compania "cocosilor galici", scor 1-1.

Asa cum era de asteptat, francezii au inceput in forta partida, "tricolorii" fiind impinsi incetul cu incetul inspre propriu careu.

Inghesuiti in propria jumatate si fara a fi in stare sa lege trei pase consecutive, elevii lui Lucescu pareau victime sigure in fata vedetelor lui Domenech.

Doar interventiile lui Coman au salvat rezultatul alb de pe tabela, Maftei avand serioase probleme pe flancul drept. Prima ocazie a Romaniei a venit abia in minutul 42, cand Surdu a ratat incredibil din fata portii, dupa o pasa venita de la Ciprian Marica.

Repriza secunda a debutat cu golul oaspetilor, care au inscris la doar trei minute de la reluare, prin Thierry Henry, dupa o deviere cu capul a lui Gallas.

Treziti parca de golul incasat, "tricolorii" au fortat in ofensiva si au resuit sa egaleze in minutul 55, cand centrarea excelenta a lui Apostol a fost deviata in proprie poarta de Escude.

Gazdele s-au napusit in atac, obtinand numeroase ocazii prin Ribery si Benzema, fiind opriti de fiecare data de defensiva solida a Romaniei. Introdus pe teren in locul lui Mara, Roman a trecut si el pe langa gol, sutand in bratele lui Lloris dupa ce a driblat doi jucatori in careul advers.

Atacati din toate partile, "tricolorii" au evoluat timp de 10 minute cu trei atacanti, Surdu fiind scors in cele din urma n minutul 86. Finalul a adus o noua ocazie la poarta lui Lloris, Ghioane fiind la un pas de o executie spectaculoasa, balonul fiind respins de gazde. Ultimele lovituri de colt ale francezilor nu au modificat tabela, "cocosii galici" parasind terenul intr-un cor de fluieraturi.

Romania obtine un rezultat istoric pe Stade de France, dar care, din pacate, este sinomim cu ratarea oricarei sanse de a mai prinde un loc de baraj pentru mondialele din 2010.

Ati putut urmari pe Ziare.com, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Franta - Romania, contand pentru preliminariile Campionatului Mondial din 2010.

Desfasurarea partidei:

Min.93 Centralul pune capat partidei. Francezii sunt fluierati copios de suporteri.

Min.90+2 "Tricolorii" forteaza in ofensiva, Roman centreaza excelent de pe flancul stang si defensiva gazdelor respinge in extremis din fata lui Ghioane.

Min.90 Roman incearca o trecere frumoasa pe langa Escude, dar fundasul francez il blocheaza la limita regulamentului si tusierul croat flueira fault in directia opusa.

Min.88 Spiritele s-au mai calmat, francezii continua sa joace dur, dar nu mai ameninta poarta.

Min.86 Codrea intra in locul lui Surdu.

Min.86 Francezii se precipita si joaca la limita regulamentului.

Min.85 Ghioane este pe faza si respinge o centrare a lui Ribery.

Min.83 Francezii ataca cu toate liniile.

Min.83 Ribery si Benzema creeaza o faza periculoasa, dar Apostol blocheaza.

Min.80 Sagna primeste galben pentru un atac dur la Marica.

Min.77 Razvan Lucescu face o mutare curajoasa: Maximilian Nicu este inlocuit cu Gigel Bucur, care devine cel de-al treilea atacant de pe teren.

Min.77 Benzema bate o lovitura libera de la 25 de metri, insa Coman respinge peste.

Min.76 Apostol vede primul galben al intalnirii dupa un fault la Anelka.

Min.75 Ribery patrunde pe partea lasata libera de iesirea pe marginea a lui Maftei, dar Coman intervine excelent si retine din picioarele atacantului.

Min.74 Gourcuff ii lasa locul lui Benzema.

Min.73 Maftei se resimte dupa un duel cu Gourcuff.

Min.70 Rat intercepteaza o pasa a lui Henry, dar "tricolorii" nu reusesc sa iasa din propria jumatate.

Min.69 Roman trece de Toulalan, paseaza bine pentru Surdu, dar stelistul rateaza interceptia.

Min.67 Francezii se arunca in atac prin Ribery si Anelka, dar defensiva romana rezista.

Min.64 Roman patrunde superb in careu, dribleaza doi adversari, dar sutul sau puternic este retinut de Lloris.

Min.63 Anelka suteaza din lateral stanga si Dani Coman acorda o noua lovitura de colt. Acelasi Anelka trimite din nou cu capul, dar mingea trece peste.

Min.61 Roman intra in locul lui Mara.

Min.60 Henry marcheaza din nou, dar este semnalizata pozitie de ofsaid.

Min.57 Ribery intra in locul lui Gignac.

Min.55 GOOOOOOOOOOOOOL Romania! Apostol centreaza foarte bine de pe dreapta pentru Surdu, Escude intervine cu piciorul si marcheaza in proprie poarta!

Min.52 Romania cauta sa atace, dar actiunile se opresc in preajma careului advers.

Min.48 Henry deschide scorul pentru Franta dintr-o pozitie suspecta de ofsaid! Reusita a venit in urma unei devieri a lui Gallas, dupa o lovitura de colt, atacantul Barcelonei marcand din fata portii.

Min.46 A inceput repriza secunda.

---------------------------------------------------------

Min.45 Se incheie prima repriza.

Min.42 Incredibila ratare a "tricolorilor": Marica patrunde in careu pe partea dreapta si paseaza excelent pentru Surdu, care trimite milimetric pe langa poarta.

Min.37 Mara centreaza periculos de pe flancul drept, dar balonul este retinut de Lloris.

Min.35 Mara pierde un balon incercand un dribling pe partea dreapta.

Min.34 Gourcuff trage de la 20 de metri, dar trimite peste.

Min.32 Romania are in continuare probleme in a avansa in jumatatea adversa.

Min.28 Coman are o noua interventie senzationala la un sut de gol al lui Gignac.

Min.27 Romania obtine o prima lovitura de colt, care ramane insa fara rezultat.

Min.26 Francezii urca din nou in ofensiva, dar Anelka finalizeaza faza cu un sut dezamagitor.

Min.25 Maftei are o interventie de cartonas la Gourcuff, dar este iertat de centralul croat.

INFO: In cealalata partida a grupei, Austria conduce Insulele Feroe la pauza, scor 2-0.

Min.23 "Tricolorii" leaga cu greu pasele si sunt inghesuiti in propria jumatate.

Min.20 Sagna suteaza la coltul scurt din marginea careului si Dani Coman acorda corner.

Min.19 Mara patrunde pe flancul drept, centreaza in careu, dar balonul este retinut de Lloris.

Min.18 Gourcuff excuta o lovitura libera de la 35 de metri, Henry trimite cu capul, iar Coman sterge balonul care loveste transversala. Pericolul este imediat indepartat de defensiva oaspetilor.

Min.16 Evra intra tare la Marica si atacantul are nevoie de ingrijiri medicale.

Min.15 Diarra trimite pe langa poarta din afara careului.

Min.13 Surdu combina cu Mara si incearca sa-l lanseze pe Marica, dar francezii opresc ofensiva "tricolorilor".

Min.11 Surdu se resimte dupa ce a fost calcat de un jucator al gazdelor.

Min.6 Thierry Henry primeste un balon la marginea careului, suteaza pe jos si Coman respinge fenomenal de langa bara.

Min.3 Evra centreaza bine de pe flancul stang, dar Chivu este atent si respinge.

Min.1 A inceput partida.

INFO: "Tricolorii" joaca cu banderole negre pe brat in memoria fostului portar al Astrei Ploiesti, Alexandru Iatan, decedat miercuri in timpul unui antrenament cu Dunarea Giurgiu.

Echipele probabile:

Franta: Lloris - Sagna, Gallas, Escude, Evra - Lassana Diarra, Toulalan - Anelka, Gourcouff, Henry - Gignac;

Rezerve: Mandanda, Remy, Abidal, Benzema, Ribery, Malouda, Alou Diarra;

Antrenor: Raymond Domenech;

Romania: Coman - Maftei, Radoi, Chivu, Rat - Mara, Apostol, Ghioane, Max Nicu - Marica, Surdu;

Rezerve: Pantilimon, Sapunaru, Goian, Codrea, Roman, G. Bucur, Mazilu;

Antrenor: Razvan Lucescu;

Arbitru: Bebek Ivan (Croatia).

Partida din tur, disputata la Constanta, s-a incheiat la egalitate, scor 2-2.

Dan Barna acuză: Ciolacu, Ciucă și Iohannis vor "să le spună românilor că nu mai au speranţă"
Alianţa Dreapta Unită şi-a lansat vineri, 26 aprilie la Buzău, candidaţii pentru alegerile locale, vicepreşedintele USR Dan Barna formulând cu acest prilej o serie de critici la adresa...
Firea nu mai vrea sa audă de scandalul azilelor groazei: "Nu am de ce să plătesc eu ceva ce nu am greşit"
Gabriela Firea, candidatul PSD pentru Primăria Generală a Capitalei, reafirmă că nu are nicio vină în scandalul azilurilor, care a devenit anchetă penală. „Nu am de ce să plătesc eu...