Simona Halep a debutat la Miami cu o victorie dramatica, in trei seturi. Adversara romancei a fost in Top 5 mondial

de Teodor Serban
Vineri, 26 Martie 2021, ora 02:00

Simona Halep (29 de ani, locul 3 WTA) si-a facut debutul joi seara la turneul WTA 1000 de Miami, romanca evoluand in turul secund impotriva tenismenei Caroline Garcia (Franta).

Halep a fost direct calificata in aceasta faza, in timp ce Garcia a invins-o in runda inaugurala pe Mihaela Buzarnescu.

Simona o conducea pe adversara sa la meciuri "directe", scor 6-1. Caroline Garcia e o jucatoare de 27 de ani aflata in prezent pe locul 51 WTA, dar care in 2018 a patruns in Top 5 mondial, mai exact pana pe pozitia a patra.

Meciul de la Miami a avut o desfasurare dramatica, Simona Halep revenind de la 3-6, 1-3 pentru a castiga meciul cu 3-6, 6-4, 6-0.

In faza urmatoare, Halep se va intalni cu invingatoarea disputei Cori Gauff - Anatasija Sevastova.