Ziare.com

7 descoperiri despre longevitate in 2012

de Ionela Samoila
Duminica, 30 Decembrie 2012, ora 08:30

   

7 descoperiri despre longevitate in 2012
Daca tot am trecut cu bine peste mult asteptatul sfarsit al lumii, este cazul sa reflectam asupra descoperirilor din ultimele 12 luni si sa privim cu optimism spre noutatile pe care ni le-ar putea aduce stiinta in 2013.

In ultimii ani, au fost consemnate realizari importante in materie de genetica, iar studiile arata ca in viitorul nu foarte indepartat am putea sa ajungem mult mai usor la varste inaintate.

In afara de cele cateva reguli de aur ale longevitatii, cum ar fi alimentatia sanatoasa, miscarea fizica si odihna, stiinta a avut aportul ei in completarea lucrurilor pe care le stim despre o viata de lunga durata. Huffington Post a realizat o trecere in revista a celor mai semnificative descoperiri despre longevitate, realizate pe parcursul anului care tocmai se incheie.

Niciodata nu este prea tarziu sa adopti un stil sanatos de viata

Varsta inaintata nu este o scuza pentru a renunta la obiceiurile sanatoase. Un studiu realizat anul acesta a demonstrat ca miscarea fizica, alimentatia echilibrata si evitarea unor vicii precum fumatul ii ajuta chiar si pe oamenii de peste 75 de ani sa traiasca, in medie, cu 5,4 ani mai mult decat batranii cu obiceiuri nesanatoase.

Exercitiile fizice chiar dau roade

Nu este un lucru nou ca miscarea fizica ne ajuta sa traim mai mult, insa un studiu recent a scos la iveala cat este aceasta de importanta pentru viata fiecaruia dintre noi. Cei care obisnuiesc sa faca sport au sanse sa traiasca cu cativa ani mai mult decat sedentarii.

Mai mult, efectele sportului asupra longevitatii sunt mai vizibile in cazul negreselor. Astfel, cu doar o ora de miscare fizica pe zi, femeile de culoare castiga, in medie, 11 ore de viata.

Mancarea gatita in casa creste speranta de viata

Un studiu realizat pe locuitorii de peste 65 de ani din Taiwan a aratat ca persoanele care obisnuiesc sa gateasca in casa mai des de cinci ori pe saptamana au 47% sanse sa traiasca cu 10 ani mai mult decat cetatenii cu alte obiceiuri alimentare.

Desi exista si exceptii, persoanele care isi prepara singure mancarea sau care au grija ca ceea ce cosuma sa fie gatit si cat mai sanatos isi cresc considerabil speranta de viata.

Rasul te ajuta sa traiesti mai mult

Printre studiile realizate de cercetatori in 2012 se numara si unul care a dovedit ca anumite trasaturi de personalitate sunt asociate cu longevitatea. Astfel, persoanele care sunt predispuse sa rada mult au o viata mai indelungata.

Optimisul iti mareste speranta de viata

Acelasi studiu care a demonstrat ca persoanele care rad mai des traiesc mai mult a concluzionat si ca exista o legatura intre optimism si o speranta de viata mai mare. Astfel, cei mai multi dintre cei 243 de subiecti care au luat parte la studiu au declarat ca sunt persoane deschise, sociabile si pline de optimism.

In mare parte, subiectii au precizat ca rasul reprezinta o parte importanta din viata lor si ca cercurile lor sociale sunt destul de extinse. De asemenea, acestia au spus ca isi exprima deschis sentimentele si ca nu obisnuiesc sa se inchida in ei.

Suplimentele de vitamine te pot ajuta sa traiesti mai mult

Adultii care au peste 60 sau peste 70 de ani au cu 9% mai putine sanse sa moara in urmatorii trei ani, daca iau suplimente de vitamina D si calciu, comparativ cu persoanele care neglijeaza acest aport de vitamine. De asemenea, alimentele care contin nutrienti precum Omega 3 sau antioxidantii te ajuta sa traiesti mai mult, conform cercetatorilor.

Oamenii fara vicii isi injumatatesc sansele de a muri din cauza vreunei boli

Nu este un secret ca obiceiurile sanatoase te ajuta sa traiesti mai mult si mai bine. Persoanele care nu fumeaza, fac sport si se mentin la o greutate normala au o tensiune arteriala buna si un nivel normal al colesterolului.

Persoanele care intrunesc toate aceste criterii, desi putine, au cu 51% mai putine sanse sa moara din cauza vreunei afectiuni care are legatura cu viciile secolului.

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 4766 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
13 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

PARTEA A IV – A paypal

PARTEA A IV – A
Care Sabotare a inceput in 1880 si CONTINUĂ Si ACUM,
După
- Deschiderea Oficială a Stabilimentului
- Inaugurare,
- Tarnosire,

NOI o vedem,
chiar dacă
- NU are Firmă Pe_Clădire SI nici
- Steagul National, tot SUS,
ca Bibliotecă Natională, da’ EA NU este, “CARE_NU_ESTE".

 

PARTEA A III - A paypal

PARTEA A III - A
Mai SUNT si Alte “Redactiuni" care sunt cuibărite LEGAL Peste_Providers de Internet,
da’ folosite ilegal de către UNII DIN_ … )))
la Instigatiune Particulară a"OM"_ului …
De care se sparie NU numai Ganduu’ in Romania …
Se SPARIE :
- Biserica Ortodoxă
- TOT Rauu’ si Ramuu’ DIN Romania,
Procuratura Generală, Presedintia, Guvernul, TOT, To’arăsa PayPal,
CE miscă’n Ţara ASTA …
Redactiunea Ziare.com ESTE de Vină
că mă injură COCALAR, murdar in Limbaj de Puscărie, DOI Redactori, pititi sub Nicks, PLUS Alte Cucubăi, Căpcăuni, Libărci Fosgăitoare de Forumuri, considerate cu Simpatie Secretă de Onor Redactiunea,
fie din
Umori Personale, originale … )))
Umori Telefonate către Redactiune de “Alte Redactiuni" … ))) Ierarhice, pe care NOI, NU le vedem, da’ SUNT.
Invers ca la Biblioteca Natională pe care o vedem, da’ NU este …
Si Postările Cocalar_INFECTE STAU Lăbărtate cinic de peste UN AN, spurcand pestilential Forumuu’ …
MIE imi taie Comentarii făr’ de un Cuvant FORMAL Obscen, doar sugerat si DOAR ca Re_Actie la Injurii COCALARE, NU am Altă Rimă.
NU stie Redactiunea SI, mai ales, “Redactiunile" ?
LE inspiră … )))
* * *
Matale esti de Vină.
M-ai starnit.
NU dau NIMIC pe Goarnă din CE NU vreau.
Apropo, dat fiind că NU am să mai scriu Eseuri LUNGI, AICI,
iti pui Intrebarea de Baraj :
CE Părere AI Matale despre
Sabotarea BIBLIOTECII NAŢIONALE A ROMÂNIEI ?

 

PARTEA A II – A paypal

PARTEA A II – A
Io vreau NU Schimbarea ĂSTORA cu ALŢII.
Io vreau IN_OMenirea LOR prin CARTE. Fie si Din_Mers.
Io VREAU
NU Politică, ci NUMAI Bună Administratiune.
AUTOMAT va deveni, implicit, Bună Politică.
NUMAI sa mă CITESCĂ.
NUMAI să mă AUDĂ direct.
NU am avut Fericirea pană ACUM … :))))
CE pot face mai mult, Io fiind DOAR Simplu Cetătean, “da’_insă" cu fff Multe Lecturi pe Indelete, de 49 de Ani, din 1963,
Lecturi LIBERE,
făr’ de Interes Encomiastic sau de Ascensiune Socială, sau Profesională, Examene,
deci OBLIGATORIU Sincere in Concluziuni, fie si Unele,
NU Multe dintre Concluziuni, … ))), usurel, NU mult, eronate … ))),
Din TOATE, To’arasa Paypal, Domeniile Cunoasterii.
NU vreau a mă lăuda, da’ Pe_Cinstite, ai MAI aflat de Multi ca mine ?
Deci, IMPLACABIL supăr Destui Puternici,
im_puterniciti Peste_NOI, Romanii de către ALŢII, nici UNUU’ Prieten al Romanilor.
Im_Placabil am supărat Pizmasi Psihopati din CHIAR Proximitatea de Rudenie si Agregati in … )))
Im_Placabil am supărat, făr’ de Intentiune DIRECTĂ pe UNUU’ MARE in Puteri,
da’ NU stiu DE CE si MARE “Dujman" Implicit al Romanilor, dat fiind Comportamentul LUI Exterminator fată de MINE,
de ZECE ANI,
Comportament descris in_destul in Postările mele, din Cauză că … (!!!???)
… am initiat cu Nevasta, in 2002, Salvarea Bibliotecii Nationale a Romaniei, de la Des_Fiintarea plănuită la Ordin Străin, in 2002 ...
Deci, NU numai din Redactiune … )))
Sunt “aranjate" Textele mele.
NU numai din Redactiune sau chiar deloc, da’ REAL mi se TAIE Inernetuu’ după ANUME Postări, deloc Ilegale, DOAR Sincere, pe fată.
DAR SIGUR din Redactiune am
Accesuu’ la Comentariile PERSONALE, BLOCAT de O Săptămană, desi am sesizat T’Redactiunea DIRECT, prin Email.
Desi am primit un Email de confirmare că mi-a fost deblocat.
Deci NU numai Redactiunea …
Ziare.com, desigur.

 

@PAYPAL,

PARTEA A I - A

1. MERCI DE REMARCĂ …
Cu “IN_General" … )))
Părerea MEA fermă este că scriu MEREU Cestii Valabile si Pline de Semnificatii.
Da’ mă tin cu Fermitatea Habituală din TOT ce fac,
de Selectia Celor_Cărora mă adresez.
‘Telectualii Autentici …
ACEIA se selectează singuri, CITIND Textele mele …
Se “prind" imediat că au de a face cu Ceva Original si PLIN de Idei Interesante.

2. IO NU MĂ DAU IMPORTANT …
Dar,
- NOTAREA Represivă repetată, destinată in Imaginatiunea Penibilă a UNORA DIN Redactiune, the Notacks a mă “oftica".

- TOATE Forumurile din Lume SUNT supravegheate de TOT felul de Organizatiuni, Interne, Externe si … Globale :)))).

- NOTAREA bucuros_grasă a unor a unor Postări Penibile ca Idei sau a unor Răspunsuri Cocalare, cu Satisfactia JOASĂ,de Persoane Illetres, de Educatie Si Cultură aproximate rău,
de Persoane cu FACULTATE GRILĂ PARTY PARTE … ))) a lui “Ba p’a Mamei LUI", Gabieruu’ … )))
Io, Gabieruu’ sunt o Persoana ABSOLUT In_Dependentă.
NU am Texte cu nici un fel de STAT, Organizatiune, etc.
EVIT cu Fermitate SI Invitatiunile de “Prietenie" de pe Forum … )))
CHIAR si Stiluu’ de Scris NU este destinat, implicit, Căutării de Prozeliti … )))
Pentru MINE, Ideile sunt o Fortă in Sine, Singura CALE care va SCĂPA Omenirea de
ALT Colaps, datorat Persistensei lui Dreaqquu’ (RĂUL) din OM.
Niic un Fel de Agregare Politică NU este benefică in general,
si NU este benefică in special unei Ţări Mititele, fată de Marii Caftangii Planetari, ca Romania.
Se termină IAR cu o Lovilutie care NE este făcută de ALŢII, implacabil SI NU din Vina NOASTRĂ.
NU ne putem OPUNE Fizic.
Dar, NE putem opune devenind EDUCAŢI BINE, inclusiv Decidentii Nostri Politici, Din_Mers.

 

Continuare ...

Iar Consumul de Ori_CE Fel de Alimente preparate de ALŢII, de la Traditionale la Fast-Food este CRIMĂ in contra PROPRIEI Vieti.

Chiar Prepararea Alimentelor de către Asasinii in Masă numitii Bucătari, este CAM la Fel …
NU există o Perversitate mai mare, decat să consumi MEREU, Zi de ZI,
Alimente :

- de-gradate termic
- amestecate,

NUMAI pentru a satisface GUSTUL.
Ideea era sa TE HRĂNESTI,
NU să GUSTI.

Este un Alt Fel de DROGARE.

In Ciuda Evidentelor, Grămezile de Gu_Gustiucks CONTINUĂ să isi reducă drastic Viata si să trăiască gemand si suferind penibil …

Care NU mă crede,. Să se UITE doar la Fotografiile de Tinerete ale lui Luciano Pavarotti SI Radu Anton Roman si la cele din Ultimele Perioade ale Vietii lor.

Pavarotti a venit la INTER la noi, cu … 13 Bucătari … )))

Am să renunt la a MAI insista.
In Fond Viata si-o face fistecare după Mintea SI Forta Vitală personală.

UNII NU O AU, Forta Vitală.

Mama Natură, in Intelepciunea EI făr’ de gres, a hotărat să NU le DEA Fortă Vitală, Dorinta de a TRĂI cu Adevărat.

PS
Am observat că imi apar Textele ciuntite sau cu Greseli.
Am fost ATENT la Scris si, degeaba.

Deci, EXISTĂ undeva, in Imensitatea Spatiului IT, niste Gandaci de Bălegar care fac ASA Ceva.
Aruncă cu Bălegar … (((

Să arate că NU mai pot fi atent.
Am să trimit numai Texte Elaborate in Document WORD.
SI, dacă apar cu Greseli, le re-re-re postez după ORIGINALUU’ fără Greseli … )))

 

Gabierule....iar am ris cu lacrimi !!

Am si eu senzatia asta ca'tzi sint "ciuntite" rau de tot nu numai frazele...dar mai ales cuvintele.!!!..
M'deh..vezi Tu cum te descurci cu ei...dar nu te opri din scris te rog..
Eu de cite ori te citesc...m'i se lungeste Longevitatea !!
Sa traiasca Gabierii intr'u Multi si An Nou Fericit !!

NU mă voi opri din ... Scris, mai ales din ...

... "Scrisuu'" ĂLA Zilnic cu Vanjuu' MARE IN_Floarea Ursoaichii DIN ... Grădina Ursoaichii ... :)):)):))

Promit FERM, ca intotdeauna si SPER să dau Coltuu' in Exercitiuu' Funtiunii.

Cred că ACUM esti multumitĂ foarte ...

In general scrieti lucruri interesante desi intr-o forma stilistica

personala care la prima vedere te face sa treci peste, sa nu citesti din cauza ca textul pare scris de cineva care nu stie sa scrie corect romaneste. Nu cred sa stea vreunu din redactie sa umble pe la texte, sa le "ciunteasca", nu cred ca suntem atat de importanti pentru ei, ca ceea ce scriem este periculos si trebuie cenzurat, "ciuntit" sau sa strecoare greseli in text:-)
Redactia sanctioneaza o postare reclamata de catre cineva prin eliminare si depunctare.

NU (Ne_Apărat, da' NICI imposibil ...) .. .:)):))

DIN Redactiune ... :)):)):))

Da ! DAaaa' ...

Da !

Sunt BUNE de Completare, DA’ …

Uită Savantii de Cabinet, cu Idei luate si mestecate de la Unuu’ la Altuu’ că :

1. Longevitatea fără o cat mai LENTA Descrestere, in_Evitabila de altfel, a Parametrilor Fiziologici este un fel de penibila Antecamera a Mortii.

Sa trăim MULT, da’ să trăim … "cullissand" Zilnic pană in ULTIMA Clipă de Existentă, Parametrul Infailibil
NU numai de Longevitate Sănătoasă da’ SI de CALITATE a Vietii.

Si cu un Original Efect de Feed_Back … )))

Cullissand Zilnic creezi in Organism Hormonii Originali si gratuiti ai Longevitătii Sănătoase.
POŢI să … cullissezi ZILNIC pană la Marele Final, mentinandu-te SI in Bună Stare FIZICĂ, adică te poti apare public fără să starnesti Milă sau Scarbă.

Deci, să te bucuri de Viată, SEXuu’ fiind

SINGURA Plăcere Autentică, NATURALĂ, dată de Creator GRATIS intr-o Lume Chinuită SI Strambată de Indivizi In_Drăciti,

CAUZA In_Drăcirii LOR avand la Cei Normali la Nastere Problelme cu the Phoutt_NESS …

In_Drăcitii, fie primari, din ADN, fie secundari, de Viată, NU POT avea SEX Normal, implinit.
Ei trebuie să recurgă la Tehnici Sado_Maso, CEVA in EI NU ii LASĂ sa producă Plăcere MULTĂ Femeilor, etc.

Dreaqquu’ DIN EI ii formează ASA … )))

2. HRANA, NU Mancarea este a Doua ARMĂ Eficace in Lupta cu Pre_Lungirea TIMPULUI Unic de Evolutie pe Scena Lumii.

HRANA inseamnă

- Alimente NATURALE
(in STARE NATURALĂ, adică NE_Stricate TERMIC)

- Alimente NE_Amestecate ca Grupe Principale, Proteine, Grăsimi, Fructe SI Legume, Seminte, consumate SEPARAT pe Grupe si cu Pauze de cel putin O Oră intre ele.

ASA că este BINE că isi prepară singuri Mancarea, da’ NU este BINE că o gătesc.

 

Mda !!! Longevitatea vietii depinde azi de Longevitatea Politica

adica sa ne multumim cu longevitatea scheletului dar condusi in continuare de alti Caini, alti Ciobani si aceleasi Oi;...
Uffff asta da Viata Sanatoasa.!!!

 

..mda

Longevitatea noastră e invers proportional cu cea a politicienilor nostrii ..

Am Impresiunea VAGĂ, in Schimb CERTĂ ... :)):)):))

Am Impresiunea VAGĂ, in Schimb CERTĂ ... :)):)):))

că ai Conspecte DIN Postările MELE de pe Alte Forumuri de prin Anii 2005, 2006 ... :)):)):))

NU_I Bai relativ la Copy_Right.
DEJA un Consilier Aulic la Universitatea din Bremen, a pre_LUAT

Metafora Gabieresque cu Tarla, Ciobanii Beti, era Acolosha, in Original SI, mai ales, Cainii de Pază.

A preluat-o pe o Filieră Anume,

chiar SI Excelenta SA,
Vladimir Putin, TOT, To'arasa Gardot, prin ACEI Ani ...

Muuuulte Idei Originale am DAT Io, To'arasa Melody La_TOT_Boboruu' ...

Iti intorc URĂ_Rile de BINE si Fericire cu

ACEEASI Sinceritate
ca SI Dorintă FERMĂ de In_De_Plinire EXACTĂ,
ca SI ale lu' Matale ... :)):)):))

De Matale depinde de depanda, de_CUM le-ai gandit ...
NU mai este LOC de Intors :)):)):))

Odată iesite Porumbieluu' Păcii sau Cioara Dreaqquului
SE inregistreza,

Undeva, ACOLOSA unde Nu mai este Loc de Pocăire si de IN_Dreptare ...

Stii, Vorba MEA, matematic verificată.
Omuu' este, Care_Este, ca Ouu' ...
CADE si SE sparge ...

SI Omuu' Puternic in Fon'tii ...
SI OMuu'_OM.

Da' TU STII sigur, din ... Conspectele de Serviciu,

i-a CAM luat Dreaqquu' pe TOŢI, pe_rand,

pe TOŢI Cei_Care_I_au_VRUT_RĂUU' lu' Nea Gabieruu' ... :)):)):))

Altii SE pregătesc, chiar dacă ACUM.

DOAR de Revelion ... :)):)):))
CAVE !


Platforma pentru solutionarea online a litigiilor