Ziare.com
Romania si-a aflat adversara din barajul pentru Campionatul Mondial de handbal

Romania si-a aflat adversara din barajul pentru Campionatul Mondial de handbal

Echipa masculina de handbal a Romaniei va intalni Macedonia in barajul de calificare la Campionatul Mondial din 2019, potrivit tragerii la sorti efectuate sambata la Zagreb, unde se desfasoara intrecerile Campionatului European 2918. In urma ...

27 Ianuarie 2018

Baraj mondiale romania suedia

Declaratia lui Andrei Pavel, dupa succesul Romaniei in Cupa Davis

Declaratia lui Andrei Pavel, dupa succesul Romaniei in Cupa Davis

Echipa nationala a Romaniei de Cupa Davis a reusit sa invinga cu 3-1 Suedia, in meciul de baraj pentru mentinerea in grupa Euro-Africana I, ceea ce inseamna esalonul 2 valoric al tenisului masculin pe echipe mondial. Victoria a venit duminica dupa ce Adi Ungur a reusit punctul decisiv, dupa un succes repurtat in fata lui Elias Ymer, 3-1 la seturi. Andrei Pavel, capitanul nejucator al Romaniei, a declarat imediat dupa victoria lui Ungur: "Am avut un inceput dificil de meci. Adrian nu a reusit sa isi controleze bine emotiile la inceputul meciului, dar a luptat si a reusit sa isi revina. A stiut ce trebuie sa faca inca de la inceput si a reusit sa castige partida, revenindu-si dupa pierderea primului set.", declara Pavel, fericit dupa aceasta victorie...

14 Septembrie 20142 comentarii
  Cupa Davis: Romania invinge Suedia la baraj dupa o victorie grea a lui Adi Ungur

  Cupa Davis: Romania invinge Suedia la baraj dupa o victorie grea a lui Adi Ungur

  Romania a castigat duminica primul joc al zilei in Cupa Davis, prin Adi Ungur, reusind sa duca scorul la 3-1 cu Suedia si astfel sa castige partida baraj cu nordicii din Grupa I euro-africana, asigurandu-si astfel ramanerea in esalonul secund al competitiei pe echipe masculin din tenisul mondial. Ungur a avut o partida grea in fata lui Elias Ymer, care a castigat primul set cu 6-3, dupa ce condusese cu un neverosimil 5-0 la debut. Ungur si-a revenit insa, usor-usor, punctand urmatoarele manse cu 6-4, 7-6 si 6-3...

  14 Septembrie 2014
   Romania rateaza calificarea la Campionatul Mondial de handbal, dupa un baraj cu Suedia

   Romania rateaza calificarea la Campionatul Mondial de handbal, dupa un baraj cu Suedia

   Romania a ratat calificarea la Campionatul Mondial de handbal masculin din Qatar, editia din 2015, dupa ce a pierdut returul barajului cu Suedia, in deplasare, scor 27-21. Evolutia tricolorilor romani a fost una extrem de slaba, cel putin la debut de joc, romanii marcand prima reusita abia dupa primele 5 minute. Dupa mai putin de 10 minute, Suedia avea 8-3 si conducea extrem de lejer partida. Scorul la pauza avea sa fie 15-7, demonstrand extrem de clar cine era favorita acestui baraj...

   15 Iunie 20143 comentarii
    Romania pierde la limita cu Suedia, in barajul pentru Mondialul de handbal

    Romania pierde la limita cu Suedia, in barajul pentru Mondialul de handbal

    Echipa nationala masculina de handbal a Romaniei a fost invinsa de Suedia cu scorul de 25-24 (la pauza 8-9), sambata, in Sala Dinamo din Bucuresti, in prima mansa a barajului pentru Campionatul Mondial 2015. Partida a fost una extrem de echilibrata la Bucuresti, la pauza romanii avand un gol avans pe tabela, dupa un joc foarte bine gandit in aparare. In minutul 38 s-a inregistrat cel mai mare avantaj al echipei noastre, 14-11, dar oaspetii au revenit si au reusit egalarea in minutul 45, 16-16. Din pacate, suedezii au reusit sa obtina victoria pe final, gratie unui gol marcat de Petersen din aruncare de la 7 metri, in ultima secunda...

    07 Iunie 2014
     Veste proasta: Cu cine a picat Romania in barajul de calificare la CM de handbal

     Veste proasta: Cu cine a picat Romania in barajul de calificare la CM de handbal

     Handbalul masculin a primit o veste destul de proasta duminica dupa-amiaza, in momentul in care s-a aflat rezultatul tragerii la sorti pentru barajul de calificare la CM de handbal din 2015, care se va desfasura in Qatar. Tragerea la sorti a fost efectuata duminica, la Herning, in Danemarca, locul unde se desfasoara Campionatul European de handbal. Romania a facut parte din urna a doua valorica, alaturi de echipe precum Norvegia, Cehia, Muntenegru, si anume ultimele trei clasate la EURO 2014, care nu sunt calificate direct la turneul final din Qatar, dar si de Germania, Bosnia-Hertegovina, Grecia, Lituania si Slovenia, castigatoare ale grupelor de calificare, la fel ca si echipa noastra...

     26 Ianuarie 20142 comentarii
      Al 31-lea ''razboi greco-roman"

      Al 31-lea ''razboi greco-roman"

      Mai bine de opt decenii au trecut de la prima confruntare dintre nationalele de seniori ale Romaniei si Greciei, bilantul general fiind unul favorabil selectionatei "tricolore". Astfel, din cele 30 de jocuri directe, 17 au revenit echipei noastre, de 8 ori s-au impus elenii, iar 5 dispute s-au incheiat nedecis. Iata istoria disputelor fotbalistice dintre cele doua tari care incearca, via baraj, sa ajunga in 2014 in Brazilia: * 25.05.1930 / Romania - Grecia 8-1 (Cupa Balcanica)...

      15 Noiembrie 2013
       Romania, la un pas de barajul pentru CM din Sueda

       Romania, la un pas de barajul pentru CM din Sueda

       Nationala masculina de handbal a Romaniei a invins, sambata, echipa Finlandei, scor 32-23, in al doilea meci din cadrul Grupei 2 de calificare la Campionatul Mondial din Suedia. Cel mai bun marcator al Romaniei a fost Alexandru Csepreghi, acesta trecandu-si in cont sase goluri. Au mai marcat: Iulian Stamate si Alin Sania (ambii cate 5 goluri), Rares Jurca (4), Laurentiu Toma, Valentin Ghionea si Marius Novanc (fiecare cate 3 reusite), Marius Sadoveac (2) si Alexandru Sabou (1). Cu doua victorii din tot atatea partide, prima obtinuta cu nationala Marii Britanii, Romania intalneste, duminica, Bosnia-Hertegovina in meciul decisiv pentru clasamentul final al Grupei 2, invingatoarea urmand sa se califice la barajul pentru Campionatul Mondial...

       16 Ianuarie 20103 comentarii
        Cupa Davis: Romania este cap de serie in Grupa I, Zona Euro-africana

        Cupa Davis: Romania este cap de serie in Grupa I, Zona Euro-africana

        Echipa Romaniei va fi cap de serie la tragerea la sorti pentru intalnirile din Grupa I a Zonei Euro-africane a Cupei Davis. Romania a evitat echipele Austriei, Olandei si Africii de Sud si ar putea avea drept adversar una din reprezentativele Finlandei, Italiei, Letoniei, Poloniei, Slovaciei, Ucrainei si Belarusului, informeaza site-ul oficial al competitiei. Daca va castiga partida din cadrul Grupei I, echipa Romaniei va juca in septembrie 2010 in barajul pentru promovarea in Grupa Mondiala. Tragerea la sorti pentru intalnirile din Grupa I vor avea loc miercuri, de la ora 12:30...

        21 Septembrie 2009
         Cupa Davis: Romania va intalni Suedia la baraj

         Cupa Davis: Romania va intalni Suedia la baraj

         Marti a avut loc tragerea la sorti a partidelor de baraj pentru mentinerea in grupa Mondiala a Cupei Davis. Echipa pregatita de Andrei Pavel va intalni Suedia, cea mai bine clasata echipa din urna capilor de serie, si va juca partidele in deplasare. Rezultatele tragerii la sorti: Austria - Chile...

         12 Mai 2009

          Urmareste Ziare.com pe

          Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
           

          TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

          S-a ales presedintele la Real Madrid. Cine va conduce clubul in urmatorii patru ani
          Florentino Perez, in varsta de 74 de ani, singurul candidat, a fost reales presedinte al clubului Real Madrid. Stefan Radu, casatorit cu o...

          Ce lovitura pentru Real Madrid: capitanul are Covid!
          Real Madrid se afla in perioada cea mai importanta a sezonului, fiind angrenta in lupta pentru castigarea Ligii Campionilor si a titlului in...

          Spectacolul Ligii Campionilor se intoarce: Bayern Munchen vrea sa dea lovitura fara Lewandowski
          Liga Campionilor continua de azi cu returul sferturilor de finala, iar in program se afla si meciul PSG - Bayern Munchen. Bayern Munchen a...
          Platforma pentru solutionarea online a litigiilor