Ziare.com

Tragere la sorti

FCSB si Universitatea Craiova, capi de serie la tragerea la sorti a primului tur preliminar al Ligii Europa

FCSB si Universitatea Craiova, capi de serie la tragerea la sorti a primului tur preliminar al Ligii Europa

Tragerea la sorti a primului tur preliminar al Ligii Europa va avea loc astazi, la Nyon, de la ora 13.00, in urma acesteia urmand sa isi afle adversarele echipele FCSB, Universitatea Craiova si FC Botosani. In primul tur preliminar sunt implicate 94 de echipe. Pentru tragerea la sortui, echipele au fostt impartite in 15 grupe: 13 cu cate sase echipe si doua cu cate opt. Fiecare grupa are trei echipe capi de serie si trei care nu sunt capi de serie, in cazul ultimelor doua grupe patru capi de serie si patru care nu sunt capi de serie...

10 August 2020
  Se trag la sorti numele judecatorilor care vor face parte din Biroul Electoral Central la alegerile locale

  Se trag la sorti numele judecatorilor care vor face parte din Biroul Electoral Central la alegerile locale

  Instanta suprema ii va desemna joi, prin tragere la sorti, pe judecatorii care vor face parte din Biroul Electoral Central pentru alegerea autoritatilor administratiei publice locale din data de 27 septembrie. "In temeiul art. 38 alin. (2) din Legea nr. 115/2015 pentru alegerea autoritatilor administratiei publice locale, pentru modificarea Legii administratiei publice locale nr. 215/2001, precum si pentru modificarea si completarea Legii nr. 393/2004 privind Statutul alesilor locali, cu modificarile si completarile ulterioare, presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie aduce la cunostinta urmatoarele: In ziua de 30 iulie 2020, orele 13,00, vor fi desemnati, prin tragere la sorti, in sedinta publica, judecatorii Inaltei Curti de Casatie si Justitie care vor face parte din Biroul Electoral Central pentru alegerea autoritatilor administratiei publice locale din data de 27 septembrie 2020", se arata intr-un anunt al Instantei supreme...

  29 Iulie 20201 comentariu
   Presa din Olanda a analizat tragerea la sorti a grupelor EURO 2020: "Putea fi mult mai rau pentru noi"

   Presa din Olanda a analizat tragerea la sorti a grupelor EURO 2020: "Putea fi mult mai rau pentru noi"

   Presa olandeza a analizat componenta grupei sale C de la EURO 2020, acolo unde a fost repartizata sambata la tragerea la sorti de la Romexpo alaturi de Ucraina si Austria, dar posibil si de Romania, daca aceasta se va califica gratie barajelor de pe ruta Nations League. Turneul final al Europenelor va incepe de pe 12 iunie, la Roma, pe stadionul Olimpico, cu meciul Italia - Turcia. Iar grupa C va avea meciurile impartite la Bucuresti si Amsterdam, o grupa in care stim 75 la suta din natiunile participante, e vorba de Olanda, Austria si Ucraina...

   01 Decembrie 2019
    Analiza selectionerului Islandei dupa tragerea la sorti cu Romania din barajul pentru EURO 2020

    Analiza selectionerului Islandei dupa tragerea la sorti cu Romania din barajul pentru EURO 2020

    Selectionerul echipei nationale de fotbal a Islandei a facut o prima analiza la auzul vestii ca nationala sa va intalni pe cea a Romaniei in semifinala barajului de calificare la EURO 2020, meci care va avea loc in nordul Europei in luna martie intr-o singura mansa. Romania a fost trasa la sorti cu Islanda in Liga A din barajul de pe ruta Nations League a preliminariilor pentru EURO 2020, iar meciul se va juca pe 26 martie 2020 pe stadionul "Laugardalsvollur" din Reykjavik. Romania si-a aflat adversara din barajul pentru EURO 2020...

    23 Noiembrie 20192 comentarii
     Care sunt posibilii viitori adversari ai Romaniei in Cupa Davis, dupa victoria cu Zimbabwe, si cand va avea loc tragerea la sorti

     Care sunt posibilii viitori adversari ai Romaniei in Cupa Davis, dupa victoria cu Zimbabwe, si cand va avea loc tragerea la sorti

     Romania s-a calificat in turul II al Grupei Euro-africane II din Cupa Davis, cea mai importanta competitie inter-tari din tenisul mondial masculin, dupa ce a obtinut o victorie cu ceva emotii pe teren propriu cu mai mult decat modesta Zimbabwe. A fost 4-1 pentru echipa noastra, desi debutul a fost unul catastrofal, tara africana conducand la noi acasca cu 1-0, dupa esecul lui Marius Copil, 80 ATP, in fata unui tenismen care nu se afla intre primii 540 ai lumii! Romania obtine o victorie categorica in Cupa Davis...

     07 Aprilie 2019
      Tragerea la sorti a tablourilor de dublu de la Australian Open, acolo unde Romania are 9 tenismeni angrenati

      Tragerea la sorti a tablourilor de dublu de la Australian Open, acolo unde Romania are 9 tenismeni angrenati

      La Australian Open, turneu de Mare Slem care va incepe de luni dimineata la Melbourne, a avut loc tragerea la sorti a tablourilor de dublu, atat la feminin, cat si la masculin, acolo unde Romania are angrenati 9 sportivi. La dublu masculin, avem doi romani, e vorba de Horia Tecau si de Marius Copil. Horia Tecau si olandezul Jean-Julien Rojer, favoritii numarul 9 ai probei, ii vor intalni in primul tur pe Marcelo Arevalo, din El Salvador, si pe americanul Jamie Cerretani. Copil va face pereche alaturi de ungurul Marton Fucsovics, iar cei doi ii vor intalni in turul inaugural pe britanicii Johnny O'Mara si Luke Bambridge...

      13 Ianuarie 2019
       Primul mesaj din partea FRF dupa tragerea la sorti a grupelor EURO 2019: Speram sa aiba tupeu

       Primul mesaj din partea FRF dupa tragerea la sorti a grupelor EURO 2019: Speram sa aiba tupeu

       Nationala de tineret a Romaniei, Under 21, a fost repartizata vineri seara in grupele Campionatului European din 2019, care va avea loc in Italia. Acolo, baietii lui Mirel Radoi au avut ghinion si vor da piept cu Franta, Croatia si Anglia, trei forte ale "batranului continent". In legatura cu aceasta grupa a vorbit fostul antrenor Mihai Stoichita, actual director tehnic la FRF: "E o grupa foarte grea, mi-as fi dorit cu totul altceva. Totusi, asa a vrut Dumnezeu, n-avem ce sa facem. Trebuie sa jucam, sa avem curaj. Sa gandim totusi ca nu jucam cu seniorii Frantei sau Angliei. Jucam cu juniorii lor, e altceva...

       24 Noiembrie 2018
        Situatie unica in istoria Cupei Mondiale in grupa F. Putem avea o tragere la sorti care sa decida echipele calificate in optimi

        Situatie unica in istoria Cupei Mondiale in grupa F. Putem avea o tragere la sorti care sa decida echipele calificate in optimi

        Victoria Germaniei cu Suedia in minutul 95 de sambata seara de la Cupa Mondiala a complicat si mai mult o grupa infernala, in care trei echipe se vor bate de la egal la egal in ultima etapa pentru calificarea in optimi. Germania a invins Suedia cu 2-1, dupa un gol semnat magistral de Toni Kroos in minutul 95, iar acum nemtii au 3 puncte, suedezii raman si ei tot cu 3 lungimi, in timp ce mexicanii sunt lideri cu 6 puncte. Situatia insa e departe de a fi lamurita si poate crea o tragere la sorti unica in istoria Campionatului Mondial. In acest moment, Mexic are un golaveraj de 3-1, iar formatiile europene sunt la egalitate si la acest capitol, 2-2...

        24 Iunie 2018
         FCSB, norocoasa la tragerea la sorti a grupelor Europa League

         FCSB, norocoasa la tragerea la sorti a grupelor Europa League

         FCSB si-a aflat vineri dupa-amiaza adversarele pe care le va intalni in grupele Europa League. Vicecampioana Romaniei, 'cazuta' in Europa League dupa ce a fost eliminata de Sporting Lisabona in playoff-ul Ligii Campionilor, a fost repartizata in Grupa G, alaturi de Viktoria Plzen (Cehia), Hapoel Beer-Sheva (Israel) si Lugano (Elvetia). Trupa pregatita de Nicoale Dica a fost plasata in urna a doua si se poate considera norocoasa dupa aceasta tragere la sorti. Din prima urna, FCSB a evitat echipe de top, precum Arsenal, AC Milan sau Lazio, urmand a o intalni din nou pe Viktoria Plzen, pe care a eliminat-o in turul III preliminar al Ligii Campionilor, dupa 2-2 la Bucuresti si 4-1 in Cehia...

         25 August 20171 comentariu
          Iata echipa cu care ar vrea Becali sa pice FCSB la tragerea la sorti a preliminariilor Ligii Campionilor

          Iata echipa cu care ar vrea Becali sa pice FCSB la tragerea la sorti a preliminariilor Ligii Campionilor

          Tragerea la sorti a turului III preliminar al Ligii Campionilor va avea loc vineri, iar Gigi Becali si-a ales deja echipa preferata. Finantatorul "ros-albastrilor" doreste ca echipei sale sa-i fie repartizata gruparea ceha Viktoria Plzen. "Plzen e cea mai accesibila, parerea mea e ca ne calificam daca picam cu Plzen", a spus Becali, potrivit Sport.ro. Pe langa vicecampioana Cehiei, FCSB le mai poate intalni pe: Dinamo Kiev (Ucraina), Ajax Amsterdam (Olanda), CSKA Moscova (Rusia) sau Club Brugge (Belgia)...

          13 Iulie 2017
           Reactie dura a presei din Italia dupa tragerea la sorti a barajelor pentru EURO: Sa nu uitati asta, baieti!

           Reactie dura a presei din Italia dupa tragerea la sorti a barajelor pentru EURO: Sa nu uitati asta, baieti!

           Tragerea la sorti a celor 4 meciuri de baraj pentru EURO 2016 a iscat cateva comentarii extrem de acide dupa eveniment, unul din ele apartinand unui important jurnalist italian. Comentariul a venit dupa ce s-a aflat faptul ca Suedia si Danemarca vor juca una impotriva celeilalte in barajul pentru EURO. Acest meci este reeditarea celebrei partide din faza grupelor EURO 2004, atunci cand cele doua trupe scandinave remizau, scor 2-2, pentru ca ambele sa mearga brat la brat in sferturi, in dauna Italiei, care a invins degeaba Bulgaria...

           18 Octombrie 2015
            EURO 2016: Tragerea la sorti a stabilit cele 4 meciuri de baraj

            EURO 2016: Tragerea la sorti a stabilit cele 4 meciuri de baraj

            Duminica la sediul UEFA de la Nyon, din Elvetia, a avut loc tragerea la sorti a meciurilor de baraj pentru calificarea la EURO 2016, turneu final care va avea loc anul urmator in Franta. Iata mai jos meciurile: Ucraina - Slovenia Suedia - Danemarca...

            18 Octombrie 2015
             Fed Cup: Romania e in Grupa Mondiala II. Cu cine poate juca si cand va fi tragerea la sorti

             Fed Cup: Romania e in Grupa Mondiala II. Cu cine poate juca si cand va fi tragerea la sorti

             Romania s-a calificat in Grupa Mondiala II a tenisului feminin mondial, dupa o victorie cu 4-1 in fata Serbiei, in week-endul trecut, la Arenele BNR din Bucuresti, in cadrul unui baraj de promovare. Sorana Carstea a bifat doua puncte, Simona Halep unul, iar al patrulea a fost obtinut la dublu, in urma abandonului perechii din Serbia. Romania este asadar intre cele mai bune 16 echipe de tenis feminin din lume, urmand sa intalneasca una dintre urmatoarele trupe: Argentina, Slovacia, SUA, Spania, Olanda, Suedia si Elvetia...

             21 Aprilie 20141 comentariu
              Gica Hagi, ingrijorat de tragerea la sorti EURO 2016: Greu, foarte greu...

              Gica Hagi, ingrijorat de tragerea la sorti EURO 2016: Greu, foarte greu...

              Gica Hagi, fostul mare fotbalist al echipei nationale, se arata ingrijorat de tragerea la sorti a preliminariilor EURO 2016, care va avea loc duminica la Nice, de la ora 13. Hagi spune ca este ingrijorat de progresul fotbalistic al anumitor natiuni care altadata erau considerate sub echipa noastra nationala: "Din pacate, au venit multe echipe din urna a 3-a, chiar si a 4-a, care au crescut foarte mult in ultima vreme. Du-te sa joci cu Azerbaidjan... Qabala a batut echipele noastre mai nou, in meciuri amicale. Kazahstan, joci cu ei si nu e usor. Georgia are jucatori, Armenia nu mai spun. Cred ca investesc mult mai mult ca noi.", spunea Hagi la DolceSport TV, intr-o interventie...

              23 Februarie 20144 comentarii
               Romania este in urna a treia pentru tragerea la sorti a preliminariilor EURO 2016

               Romania este in urna a treia pentru tragerea la sorti a preliminariilor EURO 2016

               Campionatul European de fotbal va avea loc in Franta in 2016, tragerea la sorti a grupelor preliminare urmand sa aiba loc duminica, de la ora 13.00. Echipa nationala a Romaniei va fi in urna a treia la Centrul de conferinte Acropolis din Nice, avand ca obiectiv clasarea pe unul din primele doua locuri in grupa de calificare, lucru care aduce automat calificarea in Franta. De remarcat faptul ca va fi primul turneu final european cu 24 de echipe prezente la start, ceea ce inseamna mai multe sanse de calificare si pentru echipe de mijlocul clasamentului, din punct de vedere al coeficientilor europeni...

               22 Februarie 20141 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Simona Halep revine in tenis. Ce a spus romanca la plecarea spre primul turneu dupa accidentarea groaznica de la Roma
                Calvarul a luat sfarsit pentru Simona Halep. Romanca a plecat spre turneul de la Bad Homburg (Germania), acolo unde revine in tenis dupa...

                Momente jenante pentru Bianca Andreescu la Berlin chiar de ziua ei VIDEO
                E clar ca Bianca Andreescu, locul 7 WTA, nu trece prin cea mai buna perioada a carierei. Bianca a implinit azi 21 de ani, dar n-a fost o...

                Ultimele decizii FRF dupa scandalul cu Hagi si Popescu de la meciul Austria - Macedonia de Nord. Ce vrea sa faca Razvan Burleanu pentru fotbalistii din Generatia de Aur
                FRF vrea sa spele rusinea de la meciul Austria - Macedonia de Nord, atunci cand politicienii au stat la sectorul VIP de la Arena Nationala, iar...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor