Romania gimnastica feminina olimpiada

Infrangerea rusinoasa nu e a gimnastelor

22 Aprilie 2016 - Infrangerea rusinoasa nu e a gimnastelor

Echipa feminina de gimnastica a Romaniei nu va fi prezenta la Jocurile Olimpice pentru prima data din 1968, insa infrangerea rusinoasa nu este a fetelor care au concurat in test-event-ul de la Rio, ci a tuturor celorlalti oameni care le-au inconjurat. Ati vazut, poate, reactiile de dupa esecul gimnastelor. Daca din presa nu au lipsit analizele panicarde, unele pe buna dreptate, din partea oficiala nu avem parte decat de un soi de tacere suspecta. Sigur, a aparut presedintele Comitetului Olimpic, care a cerut masuri, a aparut domnul Bellu, care a anuntat ironic ca isi asuma responsabilitatea pentru ratarea calificarii, au mai iesit cate unul sau altul cu mesaje mobilizatoare, dar atat. Nicio asumare reala a esecului, nicio demisie de onoare, niciun plan concret de actiune pentru perioada imediat urmatoare. Nimic!...

2 comentarii
Alte articole despre:  Romania echipa gimnastica Rio, gimnastica Jocurile Olimpice calificare, Romania rateaza calificare Olimpiada
Presedintele COSR cere masuri dupa esecul de la gimnastica: Cum ii "inteapa" pe Bellu si Bitang

18 Aprilie 2016 - Presedintele COSR cere masuri dupa esecul de la gimnastica: Cum ii "inteapa" pe Bellu si Bitang

Presedintele COSR, Alin Petrache, a declarat, luni, ca ratarea calificarii la JO de catre echipa feminina de gimnastica reprezinta un rezultat dezastruos, precizand ca antrenorii Octavian Bellu si Mariana Bitang ar fi trebuit sa isi asume obligatii, chiar daca au activat ca voluntari la lot. "Este un rezultat dezastruos. Este cel mai prost moment prin care trece gimnastica romaneasca in 48 de ani. Nu am ratat niciun fel de calificare pana acum. Este un moment destul de greu si dificil. Solutii exista intotdeauna. Nu stiu ce ar insemna intoarcerea lui Bellu si Bitang, pentru ca au fost acolo cu titulatura de antrenori voluntari. Nu stiu nici ce inseamna titulatura de antrenori voluntari. Voluntar inseamna ca nu esti remunerat, dar asta inseamna ca ai niste obligatii. Asta am citit eu in legea voluntariatului...

5 comentarii
Alte articole despre:  Petrache COSR gimnastica, echipa gimnastica calificare Olimpiada, echipa feminina gimnastica Jocurile Olimpice
Reactie incredibila a presedintelui FR Gimnastica dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice: Atata s-au pregatit, atat au lucrat

18 Aprilie 2016 - Reactie incredibila a presedintelui FR Gimnastica dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice: Atata s-au pregatit, atat au lucrat

Presedintele FR Gimnastica, Adrian Stoica, a declarat, duminica noapte, in privinta ratarii echipei feminine la Jocurile Olimpice, ca "atata s-au pregatit, atat au lucrat", adaugand ca echipa masculina, care a ratat si ea calificarea la Olimpiada, a luptat "extraordinar". "Nu pot sa dau declaratii acum, trebuie sa-mi limpezesc mintile dupa ce s-a intamplat. Fetele, atata s-au pregatit, atat au lucrat. Au ratat. Baietii, au ratat si ei, dar au luptat extraordinar. Au depasit cu 4 puncte punctajul obtinut la Campionatele Mondiale din 2015, dar sunt foarte tari si ceilalti adversari. Dupa acest turneu preolimpic trebuie sa tragem cu totii invataminte si sa trecem la treaba", a declarat Adrian Stoica, pentru News.ro, seful FRG fiind conducatorul delegatiei Romaniei la turneul preolimpic...

Alte articole despre:  Adrian Stoica gimnastica Olimpiada, echipa gimanstica Romania Jocurile Olimpice, Romania gimnastica Jocurile Olimpice
Romania, aproape de un esec istoric: Echipa feminina de gimnastica poate rata calificarea la Olimpiada

17 Aprilie 2016 - Romania, aproape de un esec istoric: Echipa feminina de gimnastica poate rata calificarea la Olimpiada

Echipa feminina de gimnastica a Romaniei poate rata calificarea la Jocurile Olimpice pentru prima data in ultimele patru decenii. Fortata sa evolueze in turneul de precalificare de la Rio dupa rezultatul slab de la Mondiale, echipa noastra a avut un parcurs palid. "Tricolorele" au fost repartizate in Subdiviziunea 1 a turneului preolimpic, alaturi de Australia, si au obtinut un total de 216,569 puncte, clasandu-se in spatele gimnastelor de la Antipozi, care au totalizat 218,428 puncte. Diana Bulimar, Maria Holbura, Anamaria Ocolisan, Catalina Ponor, Dora Vulcan si Silvia Zarzu n-au reusit sa impresioneze in Brazilia si tremura acum asteptand jocul rezultatelor...

2 comentarii
Alte articole despre:  Romania gimnastica Jocurile Olimpice, Romania echipa gimnastica, echipa gimnastica Jocurile Olimpice
Esec dureros pentru gimnastica romaneasca: Echipa masculina a ratat calificarea la Jocurile Olimpice

17 Aprilie 2016 - Esec dureros pentru gimnastica romaneasca: Echipa masculina a ratat calificarea la Jocurile Olimpice

Echipa masculina de gimnastica artistica a Romaniei a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, sambata, dupa ce s-a clasat doar pe locul 5 in clasamentul final al turneului preolimpic din metropola braziliana. Romania, cu un total de 344,148, ocupa locul al treilea dupa a doua subdiviziune, devansata de Germania, 350,609 puncte, si Franta, 346,583 puncte, dar la incheierea celei de-a treia subdiviziuni (ultima), tricolorii au fost depasiti de Ucraina (350,160 puncte) si Olanda (347,444). Doar primele patru echipe au obtinut biletele pentru Jocurile de la Rio...

Alte articole despre:  Romania gimnastica Olimpiada Rio, echipa masculina gimnastica Romania, Romania calificare Olimpiada gimnastica
Situatie dramatica in gimnastica romaneasca: Cum a fost "aruncat la gunoi" proiectul lui Tiriac

10 Decembrie 2015 - Situatie dramatica in gimnastica romaneasca: Cum a fost "aruncat la gunoi" proiectul lui Tiriac

Gimnastica romaneasca se afla intr-o situatie dramatica, mai ales dupa ce echipa feminina a ratat pentru prima data in ultimele trei decenii calificarea directa la Jocurile Olimpice. Un fost antrenor coordonator al lotului national, Nicolae Forminte, sustine ca marea problema a acestui sport vine din randul tehnicienilor, care aleg sa plece din cauza salariilor foarte mici. Tot Forminte a dezvaluit cum un proiect implementat de Ion Tiriac si care le aducea tehnicienilor venituri suplimentare a fost "aruncat la groapa de gunoi"...

Alte articole despre:  Tiriac COSR gimnastica bani, Romania gimnastica rezultate, Tiriac gimnastica Romania
Bellu si Bitang, primele masuri pentru salvarea gimnasticii romanesti: Ce au decis "antrenorii de aur"

09 Decembrie 2015 - Bellu si Bitang, primele masuri pentru salvarea gimnasticii romanesti: Ce au decis "antrenorii de aur"

Octavian Bellu si Mariana Bitang, "antrenorii de aur" ai sportului romanesc, vor lua primele masuri pentru salvarea gimnasticii feminine de la un esec istoric, ratarea calificarii la Jocurile Olimpice din 2016. Dupa ce si-au dat acordul pentru a prelua lotul national feminin, cei doi vor pune in aplicare cateva masuri care ar trebui sa repuna echipa noastra pe linia de plutire. Una dintre acestea este mutarea locului de cantonament de la Izvorani in complexul Lia Manoliu, iar cea de-a doua este trierea lotului, pentru ca doar cele mai bune gimnaste sa ramana in lot...

Alte articole despre:  Bellu Bitang lot national gimnastica, Bellu Bitang Olimpiada 2016, Romania gimnastica Olimpiada 2016
"Antrenorii de aur" revin la lotul de gimnastica: Iata ce obiectiv au

08 Decembrie 2015 - "Antrenorii de aur" revin la lotul de gimnastica: Iata ce obiectiv au

Octavian Bellu si Mariana Bitang, supranumiti "antrenorii de aur" ai gimnasticii romanesti, vor reveni la lotul national feminin. Presedintele Federatiei de Gimnastica, Adrian Stoica, a confirmat aceasta mutare si a dezvaluit care este obiectivul celor doi. "Bellu si Bitang se implica din nou la lotul echipei de gimnastica feminina. Vor fi prezenti zi de zi la antrenamentele care se vor desfasura la Lia Manoliu. Cei doi vor incepe pregatirea pe 15 decembrie, iar obiectivul este calificarea la Jocurile Olimpice", a declarat Stoica pentru DigiSport...

Alte articole despre:  Bellu Bitang nationala gimnastica, Bellu Bitang Romania gimnastica, Bellu Bitang Romania Olimpiada 2016
Americanii ridiculizeaza echipa de gimnastica a Romaniei

24 Octombrie 2015 - Americanii ridiculizeaza echipa de gimnastica a Romaniei

Jurnalistii americani ridiculizeaza echipa feminina de gimnastica a Romaniei dupa ce "tricolorele" au ratat surprinzator calificarea in finala Campionatelor Mondiale de la Glasgow. Cunoscuta publicatie USA Today scrie ca "tricolorele" au avut nevoie de numai o ora si jumatate pentru a inregistra o contraperformanta istorica. "De obicei, este nevoie de decenii la rand pentru ca o dinastie sa se naruie. Dar fetele din Romania au avut nevoie de mai putin de 90 de minute pentru acest lucru. Romancele, medaliate la fiecare Olimpiada incepand cu 1976, nu s-au calificat in finala Campionatelor Mondiale dupa o zi oribila, nu foarte buna sau foarte proasta", scriu americanii...

3 comentarii
Alte articole despre:  Romania gimnastica Mondiale 2015, Romania calificare Olimpiada Rio, Romania gimnastica rezultate
Esec istoric pentru gimnastica romaneasca: Am ratat calificarea directa la Jocurile Olimpice

24 Octombrie 2015 - Esec istoric pentru gimnastica romaneasca: Am ratat calificarea directa la Jocurile Olimpice

Echipa feminina de gimnastica a Romaniei a "bifat" un esec istoric, ratand pentru prima data in ultimele patru decenii calificarea directa la Jocurile Olimpice. Aflata pe locul 8 in clasamentul pe echipe dupa prima parte a calificarilor de la Campionatele Mondiale din Glasgow, echipa noastra a fost depasita sambata de China si impinsa pe pozitia a noua. Cum la Jocurile Olimpice se califica direct primele opt echipe de la Mondiale, Romania este sigura ca a ratat in premiera calificarea directa. Asta inseamna ca "tricolorele" vor evolua, de asemenea in premiera, in recalificarile din primavara anului viitor, de la Rio, acolo unde se vor lupta cu alte sapte echipe pentru ultimele patru locuri de la Olimpiada...

1 comentariu
Alte articole despre:  Romania gimnastica Jocurile Olimpice, Romania gimnastica calificare Olimpiada, Romania gimnastica rezultate
Iata de ce sunt suparati Octavian Bellu si Mariana Bitang

14 August 2012 - Iata de ce sunt suparati Octavian Bellu si Mariana Bitang

Gimnastica feminina a adus cele mai multe medalii Romaniei la Olimpiada de la Londra, insa antrenorii coordonatori, Octavian Bellu si Mariana Bitang, nu sunt multumiti. Editia tiparita a cotidianului Gazeta Sporturilor dezvaluie motivele supararii celor doi. Conform sursei citate, Bellu si Bitang nu sunt deloc multumiti de rezultatele obtinute de elevele lor la Londra. Bellu si Bitang se asteptau ca Sandra Izbasa, Catalina Ponor si Larisa Iordache sa se intoarca de la Londra cu aurul olimpic la sarituri, sol si barna. Iar la echipa, medalia sa fie de argint, nu de bronz...

1 comentariu
Alte articole despre:  Bellu Bitang suparati, medalii gimnastica feminina Olimpiada
Olimpiada: Romania, fara medalii la barna. Am pierdut bronzul dupa o contestatie a americanilor

07 August 2012 - Olimpiada: Romania, fara medalii la barna. Am pierdut bronzul dupa o contestatie a americanilor

Romania n-a obtinut nicio medalie in finala la gimnastica feminina - aparat barna - dupa ce ambele reprezentante ale noastre, Catalina Ponor si Larisa Iordache, s-au clasat in afara podiumului. Catalina Ponor a fost la un pas sa aduca Romaniei cea de-a noua medalie de la aceasta Olimpiada, numai ca arbitrii, in urma unei contestatii a americanilor, au decis sa mareasca nota Alexandrei Raisman si, astfel, gimnasta noastra a fost deposedata de medalia de bronz. Evolutia Catalinei a fost una dificila, dar presarata cu multe ezitari, iar nota primita (15.066) ne-a facut sa nu mai speram la medalie. Insa evolutiile modeste ale celorlalte gimnaste au facut ca sportiva noastra sa ramana in lupta pentru medalia de bronz si chiar s-o castige... pentru cateva minute!...

32 comentarii
Alte articole despre:  Catalina Ponor contestatie americani, Catalina Ponor bronz barna, LIVE Ponor Iordache barna, LIVE Romania gimnastica Olimpiada, LIVE finala barna Olimpiada
Olimpiada Londra 2012: Romania a cucerit medalia de bronz la gimnastica feminina

31 Iulie 2012 - Olimpiada Londra 2012: Romania a cucerit medalia de bronz la gimnastica feminina

Echipa feminina de gimnastica a Romaniei a cucerit medalia de bronz, marti, in finala pe echipe de la Jocurile Olimpice ce au loc in aceste zile la Londra. Ca si la Jocurile Olimpice de la Beijing, Romania se intoarce cu medalia de bronz la gimnastica, in proba pe echipe, dupa o finala dominata categoric de echipa Statelor Unite ale Americii, antrenata de Martha si Bela Karoly. Din pacate, ramanem cu senzatia ca puteam spera la argintul rusoaicelor, daca nu ne impiedicam din nou de paralele (cel mai slab punctaj dintre cele opt finaliste) sau daca Larisa Iordache nu se accidenta inainte cu doar cateva zile de startul competitiei...

21 comentarii
Alte articole despre:  Romania medali bronz gimnastica, Romania bronz gimnastica feminina, Romania bronz gimnastica Olimpiada, LIVE finala gimnastica feminina, LIVE finala gimnastica Romania, romanians are smart
Olimpiada: Romania, calificata cu al 4-lea punctaj in finala de la gimnastica feminina

29 Iulie 2012 - Olimpiada: Romania, calificata cu al 4-lea punctaj in finala de la gimnastica feminina

Romania s-a calificat cu al 4-lea punctaj in finala feminina de gimnastica de la Olimpiada gazduita in aceste zile de Londra. 176.264 a fost punctajul cu care Romania s-a calificat in finala, dupa SUA (181.863 puncte), Rusia (180.429 puncte) si China (176.637 puncte). In finala au mai obtinut calificarea: 5. Marea Britanie (170.656 puncte), 6. Japonia (170.196 puncte), 7. Italia (168.397 puncte) si 8. Canada (167.696 puncte). N-au obtinut calificarea in finala: 9. Germania (167.331 puncte), 10. Australia (166.721 puncte), 11. Franta (164.796 puncte) si 12. Brazilia (161.295 puncte)...

4 comentarii
Alte articole despre:  Romania calificare finala gimnastica, Romania finala gimnastica Olimpiada, Romania gimnastica feminina Olimpiada
Octavian Bellu, despre sansele gimnastelor romance la Jocurile Olimpice

21 Iulie 2012 - Octavian Bellu, despre sansele gimnastelor romance la Jocurile Olimpice

Octavian Bellu, antrenorul lotului olimpic de gimnastica feminina, a comentat sanse delegatiei romane la Jocurile Olimpice de la Londra. Tehnicianul nu s-a aratat prea increzator in sansele fetelor noastre, spunand ca un obiectiv realist este castigarea unei medalii. "La echipe competitia este foarte stransa. Americanii sunt detasat pe locul I si nu vad cine i-ar putea detrona. Au un potential fantastic, la fel cum un potential deosebit au si chinezii si rusii. Pe mine nu m-au facut sa cad in extaz rezultatele de la campionatele europene, pentru ca potentialul Rusiei nu poti sa-l evaluezi dupa numai o competitie la care au trecut si ei printr-un moment de dificultate si nu s-au prezentat la cel mai inalt nivel...

1 comentariu
Alte articole despre:  Octavian Bellu gimnastica Romania, Romania gimnastica Jocuri Olimpice, Jocuri Olimpice Londra 2012

Top 3 știri din presa centrală

Cum se tratează Gigi Becali de Covid: "Fac gargară cu țuică de două ori pe zi! Am și un aparat de hidrogen din China". Le-a spus fotbaliștilor că rămân sterili
Gigi Becali spune că este atacat permanent de coronavirus, însă are armele lui prin care se apără de virus. Becali susține că nici...

Cristiano Ronaldo, atac dur pentru cei care decernează Balonul de Aur. Ce l-a nemuțumit pe starul portughez
În ziua în care se decernează Balonul de Aur, Cristino Ronaldo a reacționat pe Instagram. Superstarul portughez îl atacă dur pe Pascal...

Ce spune Poliția despre accidentul în care a fost implicat Gigi Becali. Unul dintre șoferi era băut
Gigi Becali a fost implicat într-un accident de circulație în București. Patronul FCSB se afla pe scaunul din dreapta, Ionuț Lutu fiind cel...
  1. Misterul orașului subacvatic din Japonia, nedescifrat: O civilizație avansată pierdută în istorie VIDEO
  2. Unde sunt extratereștrii: Astronomii au identificat locul unde s-ar putea ascunde VIDEO
  3. Spre noi țărmuri, Germania!
  4. Comoara ascunsă în adâncul oceanelor: Are valoarea de 700 de trilioane de dolari VIDEO
  5. Cartea pe care nimeni nu a putut-o citi de 400 de ani : Secretul alchimiștilor dezlegat prin spargerea unui cifru
  6. ”Este extraterestru”. Creatură rară descoperită pe fundul oceanului, în imagini nemaivăzute VIDEO
  7. Misterul provenienței aurului de pe Pământ a fost descifrat: Originea de necrezut a prețiosului metal VIDEO
  8. Unii internauți cred că au văzut extratereștri pe Marte: Ultimele poze primite de NASA de la rover FOTO VIDEO
  9. Vietăți ce pot ucide oamenii cu o singură înțepătură: Descoperire incredibilă pe plajele din Marea Britanie VIDEO
  10. Cercetarea extraordinară care uimește lumea: Obiectul extraterestru, unde pot trăi 8 miliarde de oameni VIDEO