07 Noiembrie 2023 - Voleibalistii Craiovei au pierdut dramatic la Zalau

Primul esec din campionat si al doilea al sezonului, dupa cel din Supercupa Romaniei, a venit pentru voleibalistii Craiovei in partida din etapa a 4-a, in deplasare, cu Zalaul, scor 3-2 (18-25, 25-20

07 Noiembrie 2023 - Brazilia: Selectionerul Diniz cheama la lot un jucator de 17 ani

Pentru partidele cu Columbia si Argentina, ambele considerate cheie, selectionerul brazilian Fernando Diniz a decis convocarea tanarului atacant de numai 17 ani, Endrick, de la Palmeiras, viitor

07 Noiembrie 2023 - Premier League: Un meci fara asemanare pe Tottenham Hotspur

Neinvinsa in actualul sezon, Tottenham, cu Ange Postecoglu, pe banca tehnica, a inceput partida cu Chelsea, cum nu se putea mai promitator, deschizand scorul prin Dejan Kulusevski, al carui sut (min.

07 Noiembrie 2023 - Liga Campionilor: Programul zilei de astazi

Ajunsa la jumatatea drumului, faza grupelor Ligii Campionilor se reia astazi dupa urmatorul program: Sahtior Donetk - FC Barcelona, Borussia Dortmund - Newcastle (ambele partide incep la 19.45), AC

07 Noiembrie 2023 - Champions League, etapa a 4-a a grupelor

Etapa a patra a fazei grupelor Ligii Campionilor incepe azi, cand sunt programate 8 partide.

07 Noiembrie 2023 - Tottenham, surclasata de Chelsea, in derby-ul londonez

Pe teren propriu, Tottenham a condus-o cu 1-0 pe Chelsea, in etapa a 11-a din Premier League, dar a dupa ce a avut doi eliminati si doi accidentati, si a cedat cu 4-1. Spurs a deschis scorul prin

07 Noiembrie 2023 - Iga Swiatek a castigat Turneul Campioanelor

Poloneza Iga Swiatek (22 de ani) a castigat Turneul Campioanelor, la Cancun (Mexic), dupa ce a trecut in finala de americanca Jessica Pegula (29 de ani), scor 6-1, 6-0, in 59 de minute. O data cu

06 Noiembrie 2023 - Cine este Ivaylo Petev, noul antrenor al Craiovei

Universitatea Craiova va avea, o data cu startul returului, al patrulea antrenor din acest sezon, dupa Eugen Neagoe, Laurentiu Reghecampf si Corneliu Papura. Bulgarul Ivaylo Petev, in varsta de 48 de

06 Noiembrie 2023 - Premier League: Luis Diaz salveaza in-extremis pe Liverpool

Liverpool a dominat categoric pe Luton Town, pe terenul acesteia, dar ratarile, unele incredibile, si forma deosebita a bravului portar belgian Kaminski, au mentinut scorul alb multa vreme. Darwin

06 Noiembrie 2023 - Swiatek - Pegula, finala Turneului Campioanelor

Poloneza Iga Swiatek, locul 2 mondial, a invins-o pe belarusa Arina Sabalenka, numarul 1 mondial, scor 6-3, 6-2, in semifinalele Turneului Campioanelor, iar poloneza va juca finala cu americanca

06 Noiembrie 2023 - Real o lasa pe Girona in fruntea ierarhiei din Spania

Real Madrid a remizat, pe teren propriu, scor 0-0, in derby-ul madrilen cu Rayo Vallecano, in etapa a 12-a din La Liga, si, cu 29 de puncte, ramane pe locul secund in La Liga, in urma Gironei, care

05 Noiembrie 2023 - La Liga: Barcelona victorie nemeritata

Real Sociedad a dominat ca niciodata pe FC Barcelona pe Anoeta (37.555 spectatori) din San Sebastian. Daca Barcelona s-a plans, in urma cu o saptamana, dupa El Clasico, de deznodamantul partidei cu

05 Noiembrie 2023 - Tenis (ATP Masters 1000): Djokovic pentru a 9-a oara in finala de la Paris

Novak Djokovic s-a calificat ieri in finala Masters de la Paris castigand (5-7, 7-6, 7-5) dupa 3 ore de joc in fata rusului Andrey Rublev. "Nole" il va infrunta, astazi, pe Grigor Dimitrov, care in

05 Noiembrie 2023 - Premier League: Arsenal "leaga" doua infrangeri in premiera

Dupa ce miercuri a fost invinsa (1-3) de West Ham, in optimile de finala ale Cupei Ligii, Arsenal a cedat si in campionat, in premiera, in fata lui Newcastle, pe terenul acesteia. Avea 7 victorii si

05 Noiembrie 2023 - Premier League: Manchester United in-extremis

Cu un gol eliberator, realizat de Bruno Fernandez (min. 90+1) in partida cu Fulham, pe Craven Cottage din Londra, intr-o partida terna, Manchester United a atins provizoriu locul 6 in clasament. O

05 Noiembrie 2023 - Turneul Campioanelor: Pegula asteapta adversara din finala

Americanca Jessica Pegula (29 de ani, nr. 5), invingatoare cu 6-1, 6-2 in fata lui Coco Gauff (19 ani, nr. 3), in doar 64 de minute, in prima semifinala a Turneului Campioanelor, isi asteapta

05 Noiembrie 2023 - Fluminense a castigat Copa Libertadores

Echipa braziliana Fluminense a castigat Copa Libertadores, invingand in finala de pe Maracana, formatia argentiniana Boca Juniors cu 2-1, dupa prelungiri. Argentinianul German Cano (35 de ani), de la

05 Noiembrie 2023 - Bayern a facut scor, Kane, hat-trick, in Der Klassiker

Dupa ce a fost eliminata din Cupa Germaniei de formatia de liga a treia, Saarbrucken, Bayern Munchen a castigat la scor, in deplasare, scor 4-0, derby-ul cu Borussia Dortmund, in etapa a zecea a

05 Noiembrie 2023 - Stiinta, mai mititica decat mititeii

Universitatea Craiova s-a prezentat la derby-ul local de parca ea ar fi fost echipa a doua a Baniei. Nu ambitia i-a lipsit neaparat, ci staiful de stapana a orasului, a Olteniei, pe care i-l confera

05 Noiembrie 2023 - Romania, campioana mondiala la minifotbal

Romania este noua campioana mondiala la minifotbal, dupa ce a invins in finala turneului din Emiratele Arabe Unite, nationala Kazahstanului, in urma loviturilor de departajare, scor 14-13. Kazahii au

04 Noiembrie 2023 - Handbalistele Craiovei au celebrat noul look al Polivalentei cu un succes la scor

Echipa feminina de handbal a Craiovei a transpus pe tabela, calculele hartiei si diferenta de buget fata de HC Zalau, impunandu-se clar, in Sala Polivalenta, scor 38-25 (21-13), intr-un meci din

04 Noiembrie 2023 - PSG, lider in Ligue I

PSG este pe primul loc in Ligue I, dupa ce a invins-o, pe teren propriu, pe Montpellier, scor 3-0, in primul meci al etapei a 11-a, goluri marcate de Lee Kang-in in minutul 10, Zaire-Emery in minutul

04 Noiembrie 2023 - Romania, in finala Mondialului de minifotbal

Echipa Romaniei s-a calificat in finala Campionatului Mondial de minifotbal din Emiratele Arabe Unite, dupa ce a invins in semifinale Ungaria cu 3-0, goluri marcate de Ungur (5), Ioan Mircea Popa

04 Noiembrie 2023 - Mircea Lucescu a demisionat de la Dinamo Kiev

Mircea Lucescu a demisionat din functia de antrenor al lui Dinamo Kiev, dupa ce a pierdut, acasa, derby-ul cu Sahtior Donetk, scor 0-1. Dinamo Kiev parcurge un sezon modest in campionatul Ucrainei,

03 Noiembrie 2023 - Dragos Bon: "Pentru noi, e obligatorie victoria in derby"

Sambata, de la ora 21.15, pe "Ion Oblemenco", are loc derby-ul Baniei, in care Universitatea Craiova intalneste echipa lui Mititelu, in ultima etapa a turului Superligii. Antrenorul secund al

03 Noiembrie 2023 - MLS: Giorgios Giakoumakis ii ia fata lui Messi

Rasplatit cu al 8-lea Balon de Aur, Lionel Messi nu a primit si premiul pentru cel mai bun venit in MLS. Necalificarea in play-off, si in general sezonul considerat trist al MLS, a facut ca trofeul

03 Noiembrie 2023 - Bundesliga: Maine seara, asteptatul Klassiker!

Etapa a 10-a din Bundesliga programeaza partida indelung asteptata (alta data) Klassikerul german, pe Signal Iduna Park. Bayern Munchen, eliminata miercuri din Cupa Germaniei, de Saarbrucken (locul

03 Noiembrie 2023 - Eredivisie (Olanda): Ajax scapa de lanterna rosie

Cu o victorie pe teren propriu (2-0), impotriva celor de la Volendam, Ajax a scapat de lanterna rosie si este acum pe locul 15 (8 p). A fost primul meci sub conducerea tehnica a noului antrenor, fost

03 Noiembrie 2023 - Cupa Romaniei, situatia dupa etapa a 2-a a grupelor

Universitatea Craiova are sanse mari sa ajunga in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dupa ce a castigat la Oradea, cu UTA, iar Farul a pierdut in deplasare cu Gloria Buzau. Neavand niciun punct

02 Noiembrie 2023 - Galeria Stiintei se mobilizeaza pentru meciul cu echipa lui Mititelu

Suporterii Universitatii Craiova lasa deoparte orice forma de protest fata de situatia din club si se mobilizeaza pentru derby-ul local cu echipa familiei Mititelu. Sambata, de la ora 21.15, pe "Ion

02 Noiembrie 2023 - Cupa Ligii (Anglia): Afisul sferturilor de finala

Cum Arsenal, Manchester United si Manchester City au parasit Cupa Ligii din Anglia, prematur, sferturile de finala programate la 18 decembrie anunta doua ciocniri interesante: Chelsea - Newcastle si

02 Noiembrie 2023 - Man United si Arsenal, eliminate din Cupa Ligii Angliei

Manchester United, detinatoarea trofeului, a fost eliminata in optimile Cupei Ligii, chiar pe Old Trafford, de Newcastle, scor 3-0, goluri: Almiron (28), Lewis Hall (36) si Willock (60). Si Arsenal

02 Noiembrie 2023 - Bayern Munchen, eliminare-soc din Cupa Germaniei

Bayern Munchen a fost eliminata in 16-imile Cupei Germaniei, competitie in care detine recordul de trofee - 20, de FC Saarbrucken, locul 15 in divizia a treia germana. Dupa un 8-0 reconfortant cu

01 Noiembrie 2023 - Stiinta bate UTA in Cupa si capata moral pentru derby

Universitatea Craiova a revenit dupa fix un deceniu pe arena "Iuliu Bodola" din Oradea, la vizita precedenta, pe 2 noiembrie 2013, castigand cu 1-0 impotriva lui FC Bihor, intr-un meci de Liga II-a.

01 Noiembrie 2023 - "O cupa pentru toti", omagiu adus istoriei Cupei Romaniei Betano

Pe masura ce Cupa Romaniei Betano se apropie de finalul etapei a doua a grupelor si echipele joaca meciurile care le pot asigura intrarea in sferturile de finala, Betano Romania celebreaza istoria si

01 Noiembrie 2023 - Balonul de Aur 2023: Messi erou national

Cum era de asteptat, presa argentiniana a salutat in extaz incoronarea internationalului Lionel Messi, acum la Miami, cu gloria celui de al 8-lea Balon de Aur castigat, performanta nemaiintalnita

01 Noiembrie 2023 - Premier League: Concedierea lui Ten Hag ar costa... 17 mil. euro

Plasata pe locul 8 in clasamentul Premier League, cu un inceput dificil de sezon, Manchester United nu se regaseste. Incidentele extrasportive ale unor jucatori, ingemanate cu veleitatile din vestiar

01 Noiembrie 2023 - Satelitul Stiintei a urcat pe podium, dupa setul alb cu Turceni

Echipa a doua a Universitatii Craiova si-a revenit dupa eliminarea drastica din UEFA Youth League, in fata lui Partizan Belgrad, si tinerii jucatori ai Stiintei au obtinut intre timp doua victorii in

01 Noiembrie 2023 - Turneul Campioanelor: Pegula, prima semifinalista

Americanca Jessica Pegula si-a asigurat calificarea in semifinale la Turneul Campioanelor, dupa ce a invins-o pe bielorusa Aryna Sabalenka, scor 6-4, 6-3. Pegula are deja doua victorii si este in

01 Noiembrie 2023 - "U" Craiova joaca azi in Cupa Romaniei cu UTA

Saptamana aceasta sunt programate partidele din etapa a doua a grupelor Cupei Romaniei. Universitatea Craiova, care are 1 punct dupa prima etapa, dupa remiza de la Tunari, joaca pe teren neutru, la

01 Noiembrie 2023 - Infantino: "Intr-o lume tot mai agresiva, fotbalul uneste ca nimic altceva"

Presedintele FIFA, Gianni Infantino, a confirmat, intr-un mesaj pe Instagram, ca Mondialul din 2034 va avea loc in Arabia Saudita, adaugand ca editiile din 2026, 2030 si 2034 vor gazduite de zece

31 Octombrie 2023 - Rezultatele ligilor de fotbal ale Doljului

Liga a IV-a Dolj, etapa a 10-a: Viitorul Stiinta Craiova - Unirea Amarastii de Jos 1-2, CS Carcea - Danubius Bechet 1-3, Progresul Bailesti - Flacara Motatei 3-1, RFG Melinesti - Avantul Pielesti 3-2

31 Octombrie 2023 - Ajax Amsterdam - "lanterna rosie" in Eredivisie

Cu numai 5 pct. din 8 partide disputate (o victorie, 2 remize si 5 infrangeri) Ajax Amsterdam traverseaza momente negre, poate fara precedent. In ultima etapa de campionat a pierdut in fata celor de

31 Octombrie 2023 - Balonul de Aur: A 8-a incoronare a lui Lionel Messi!

Nicio surpriza la Paris: in amurgul unei cariere prodigioase, internationalul argentianian Lionel Messi, acum la Inter Miami, a ridicat al 8-lea "Balon de Aur" din cariera sub privirile lui Erling

31 Octombrie 2023 - Victorii scurte, la Turneul Campioanelor la tenis

Intr-un meci-blitz, de numai 57 de minute, Coco Gauff, favorita 3, campioana de la US Open, a invins-o pe tunisianca Ons Jabeur, cap de serie 6, in Grupa Chetumal de la Turneul Campioanelor, la

31 Octombrie 2023 - Cupa Romaniei, etapa a doua a grupelor

31 Octombrie 2023 - Trofeele acordate la "Gala Balonul de Aur"

Manchester City a fost aleasa cea mai buna echipa masculina de fotbal a anului, la Teatrul Chatelet din Paris, in cadrul Galei premiilor Balonul de Aur, datorita triplei realizate in sezonul trecut,

31 Octombrie 2023 - Messi a primit al optulea Balon de Aur

In cadrul unei ceremonii gazduite de Teatrul Chatelet din Paris, superstarul argentinian Lionel Messi a primit "Balonul de Aur" pentru a opta oara. Trofeul i-a fost inmanat de David Beckham, care

30 Octombrie 2023 - Luis Rubiales, suspendat 3 ani de FIFA

Comisia de Disciplina a FIFA l-a suspendat pe trei ani pe Luis Rubiales, fostul presedinte al Federatiei spaniole de fotbal, din toate activitatile legate de fotbal, la nivel national si

30 Octombrie 2023 - Aplauze pe Anfield

Internationalul columbian Luis Diaz n-a fost prezent in 11-le lui Liverpool la partida cu Nottingham Forest din motive deja cunoscute, parintii sai fiind rapiti, in Columbia si doar mama sa eliberata

30 Octombrie 2023 - Premier League: Manchester United umilita in derby-ul orasului!

Derby-ul orasului Manchester a fost, de la un capat la altul la discretia "cetatenilor", care s-au impus, cu lejeritate, pe Old Trafford (73.502 spectatori), cu un scor de forfait (3-0) prin dubla

30 Octombrie 2023 - Balonul de Aur - 2023: Cine ii va succeda lui Karim Benzema

Ceremonia celei de a 67-a editii a decernarii Balonului de Aur "France Football" are loc asta-seara la Paris la Theatre du Chatelet. In cadrul galei, pe langa atribuirea Balonului de Aur pentru

30 Octombrie 2023 - Franta (L1): Partida dintre Marsilia si Lyon amanata din cauza incidentelor

Contand pentru etapa a 10-a de campionat, partida dintre Ol. Marseille si Lyon a fost amanata din cauza incidentelor premergatoare, in cadrul carora autocarul echipei din Lyon a fost atacat cu pietre

30 Octombrie 2023 - Leverkusen continua parcursul excelent

Bayer Leverkusen a revenit pe primul loc in Bundesliga, dupa ce s-a impus pe teren propriu, scor 2-1, cu Freiburg, in ultimul meci al etapei a 9-a. Jucatorii condusi de Xabi Alonso au marcat in

30 Octombrie 2023 - Serie A: victorie pentru Inter, remiza intre Napoli si Milan

Inter Milano a revenit pe primul loc in Serie A, dupa ce a castigat, pe teren propriu, scor 1-0, derby-ul cu AS Roma, intr-un meci al etapei a zecea. Gazdele au reusit sa marcheze in minutul 81, prin

30 Octombrie 2023 - Stiinta, infranta in Giulesti

"Cand e sa se aleaga praful..." ar putea fi titlul cronicii meciului Stiintei in Giulesti. Degeaba a jucat mai bine Craiova si si-a creat mai multe situatii decat Rapidul, fiindca nu putea castiga

29 Octombrie 2023 - La Liga: Simeone 450 de jocuri cu Atletico Madrid

Diego Simeone este primul antrenor care a atins 450 de jocuri in liga, conducand o singura echipa. El este antrenorul care a condus cele mai multe partide pentru Atletico (639) depasindu-l pe Luis

29 Octombrie 2023 - Columbia: Parintii lui Luis Diaz (Liverpool) rapiti

Potrivit presei columbiene parintii jucatorului de la Liverpool, Luis Manuel Diaz si Cilenis Marulanda se aflau intr-o benzinarie, din orasul lor (departamentul La Guajira) cand barbati pe

29 Octombrie 2023 - Bundesliga: Bayern Munchen face scor cu Darmstadt

Partida de pe Allianz Arena (75.000 spectatori) cu Darmstadt a inceput cum nu se putea mai prost pentru bavarezi, prin eliminarea lui Joshua Kimmici (min. 4) in urma unui fault, in apropierea

29 Octombrie 2023 - La Liga: Jude Bellingham arhitectul unei victorii pentru Real Madrid

Barca a deschis scorul prin Ilkay Gundogan, la o eroare a lui Tchouameni, chiar in debutul partidei (min. 6), cu Real Madrid si in prima repriza a facut legea pe teren. Realul n-a avut nicio situatie

29 Octombrie 2023 - Premier League: Chelsea intr-o criza ca niciodata

Dominanta, dar sterila, lipsita de inspiratie, Chelsea a cedat (0-2) pe Stamford Bridge, in fata celor de la Brentford si nori negri se aduna asupra antrenorului Mauricio Pochettino care are un

29 Octombrie 2023 - Juve, lider in Serie A, dupa un succes in extremis

Juventus a trecut, provizoriu, pe primul loc in Serie A, dupa un succes cu 1-0, obtinut in minutul 90+7, contra Veronei, prin golul lui Andrea Cambiasso, aflat la prima reusita pentru echipa

29 Octombrie 2023 - Bayern Munchen, 8 goluri intr-o repriza

Bayern Munchen a invins pe teren propriu, scor 8-0, pe Darmstadt, in etapa a 9-a din Bundesliga, toate golurile fiind marcate in repriza secunda, iar unul dintre ele a fost reusit de Harry Kane cu un

29 Octombrie 2023 - Bellingham, remontada pentru Real Madrid, in El Clasico

Real Madrid s-a impus in "El Clasico", contra Barcelonei, scor 2-1, dupa ce Jude Bellingham a reusit o dubla, al doilea gol fiind marcat in prelungirile partidei din etapa a 11-a din La Liga. Pe

29 Octombrie 2023 - Africa de Sud, a patra oara campioana mondiala la rugby

Nationala Africii de Sud a castigat al patrulea sau titlu mondial la rugby, al doilea la rand, dupa ce s-a impus in finala turneului din Franta, in fata rivalei din emisfera sudica, Noua Zeelanda. Pe

28 Octombrie 2023 - Tottenham isi consolideaza pozitia de lider in Premier League

Dupa plecarea superstarului Harry Kane, la Bayern Munchen, Tottenham are un sezon excelent in Premier League, parcurs datorat si noului antrenor, Ange Postecoglou. Spurs si-au consolidat pozitia de

28 Octombrie 2023 - Anglia a luat bronzul, la CM de rugby

Reprezentativa Angliei a obtinut bronzul la Mondialul de rugby din Franta, dupa ce a castigat finala mica, pe Stade de France, cu scorul de 26-23 (16-10), contra Argentinei. A fost un meci echilibrat

28 Octombrie 2023 - Alb-albastrii spera ca Rapid sa le dea restartul

Universitatea Craiova nu traverseaza o perioada fasta, atat ca joc si rezultate, dar mai ales prin prisma atmosferei de la echipa si din jurul acesteia. Nemultumiti de prezenta lui Corneliu Papura pe

27 Octombrie 2023 - El Clasico, sambata dupa-amiaza

FC Barcelona si Real Madrid se intalnesc sambata, de la ora 17.15, pe "Montjuic", in episodul cu numarul 255 din "El Clasico". "Blancos" conduc cu 102-100 in meciurile oficiale, iar 52 de confruntari