Ziare.com
Debut de foc pentru Romania la Campionatul Mondial de handbal feminin

Debut de foc pentru Romania la Campionatul Mondial de handbal feminin

Cele mai bune 24 echipe din lume, inclusiv Romania, prezenta la toate editiile, se bat la editia a 24-a a Campionatului Mondial de handbal feminin, in Japonia (30 noiembrie - 15 decembrie), pentru medalii si pentru locurile care asigura prezenta la ...

29 Noiembrie 2019

Neagu romania danemarca handbal

Cristina Neagu si Denisa Dedu, despre infrangerea cu Danemarca de la Campionatul European

Cristina Neagu si Denisa Dedu, despre infrangerea cu Danemarca de la Campionatul European

Cristina Neagu si Denisa Dedu au vorbit despre esecul cu Danemarca, in urma caruia am ratat sansa de a ne califica in semifinalele Campionatului European de handbal feminin. "Am facut niste meciuri foarte bune, suntem in primele sase echipe. Acum toata lumea se astepta sa jucam pentru medalii, dar inaintea turneului nu se astepta nimeni sa ajungem pana aici. Tinem capul sus, avem un antrenor nou si o echipa noua. Imi pare sincer rau, imi doream o medalie, dar am venit cu probleme, nu ne-am antrenat. Am dat tot ce am avut mai bun si tinem capul sus", a spus Cristina Neagu la TVR...

14 Decembrie 20163 comentarii
  Romania rateaza calificarea in semifinalele Campionatului European de handbal

  Romania rateaza calificarea in semifinalele Campionatului European de handbal

  Romania a ratat sansa calificarii in semifinalele Campionatului European de handbal feminin dupa ce a pierdut meciul cu Danemarca, scor 21-17, in Grupa Principala II. Fetele noastre au avut o evolutie mult sub asteptari si se opresc din drumul spre medalie, desi puteau merge in semifinale chiar si cu un egal. Tricolorele au parut ca se resimt din punct de vedere fizic si au acuzat o stare de nervozitate inca din primele minute. Citeste si: Selectionerul Martin Ambros a gasit problema nationalei de handbal - de ce am ratat calificarea in semifinale...

  14 Decembrie 201612 comentarii
   Iata ce spune selectionerul Danemarcei inaintea meciului decisiv cu Romania de la Campionatul European de handbal

   Iata ce spune selectionerul Danemarcei inaintea meciului decisiv cu Romania de la Campionatul European de handbal

   Selectionerul nationalei feminine de handbal a Danemarcei, Klavs Bruun Jorgensen, a vorbit despre meciul decisiv cu Romania de la Campionatul European. Tehnicianul marturiseste ca duelul cu reprezentativa noastra nu il surprinde, asteptandu-se chiar de la inceputul turneului final sa dea piept cu "tricolorele". "Stiam inainte de inceperea turneului ca daca ajungem in grupa principala vom intalni campioana olimpica, campioana mondiala si locul trei mondial. Sunt trei echipe puternice si stiam ca ne va fi dificil sa ajungem in semifinala", a spus acesta pentru lead.ro...

   14 Decembrie 2016
    Cristina Neagu, pe cale sa intre in istoria handbalului cu un record minunat

    Cristina Neagu, pe cale sa intre in istoria handbalului cu un record minunat

    Cristina Neagu a facut un meci mare si contra Cehiei si este tot mai aproape sa intre in istoria handbalului. Sportiva noastra este la doar 15 goluri distanta de a deveni cea mai buna marcatoare din istorie la Campionatele Europene. Cristina are in prezent 190 de goluri la toate turneele finale la care a participat si ocupa locul 3 in topul all-time. Pe locul 2 se afla Grit Jurack (194 de goluri), iar pe primul loc Agnes Farkas (205 goluri)...

    13 Decembrie 20161 comentariu
     Romania invinge dramatic Cehia la Campionatul European de handbal

     Romania invinge dramatic Cehia la Campionatul European de handbal

     Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a invins dramatic Cehia, scor 30-28, in Grupa Principala II de la Campionatul European. Dupa acest rezultat, Romania a facut inca un pas important pentru calificarea in semifinale. Fetele noastre ne-au tinut cu sufletul la gura pana in ultimul minut, dar in cele din urma au obtinut o victorie de poveste. Romania a controlat prima repriza si a intrat in avantaj la pauza cu trei goluri (17-14), insa ceva s-a rupt in partea secunda...

     13 Decembrie 20163 comentarii
      Romania invinge magnific Ungaria la Campionatul European de handbal feminin

      Romania invinge magnific Ungaria la Campionatul European de handbal feminin

      Romania a obtinut o victorie de zile mari impotriva Ungariei, scor 29-21, in Grupa Principala II de la Campionatul European de handbal feminin. A fost un meci excelent facut de tricolore, care au excelat atat in defensiva cat si in ofensiva, in fata echipei care e a treia forta financiara din handbalul feminin. Fetele noastre au inceput fenomenal si au avut una dintre cele mai bune prestatii ale nationalei din ultimii ani. Cristina Neagu a fost din nou la inaltime si a inscris gol dupa gol, chiar daca maghiarii s-au dat peste cap sa o blocheze si la un moment dat au apelat si la marcajul om la om...

      11 Decembrie 20167 comentarii
       Cristina Neagu a vorbit despre schimbarea echipei nationale dupa JO 2016: E bine sa fim cu picioarele pe pamant

       Cristina Neagu a vorbit despre schimbarea echipei nationale dupa JO 2016: E bine sa fim cu picioarele pe pamant

       Capitanul si liderul echipei nationale de handbal feminin a Romaniei, Cristina Neagu, a vorbit dupa ultimul meci din faza primei grupe de la EURO 2016, cel castigat in fata Croatiei, scor 31-26. Aceasta victorie ne-a adus calificarea in faza secunda a Europenelor din Suedia, acolo unde vom intalni Ungaria, Cehia si Danemarca, meciuri decisive pentru calificarea in semifinale. Cristina Neagu a vorbit dupa aceasta partida, punctand mai ales in ce mod s-a schimbat echipa dupa Olimpiada de la Rio, din luna august, o competitie la care echipa noastra a fost eliminata inca din grupe:...

       10 Decembrie 2016
        Romania, victorie splendida cu Danemarca la turneul preolimpic. Se vede Rio!

        Romania, victorie splendida cu Danemarca la turneul preolimpic. Se vede Rio!

        Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o victorie splendida in primul meci al "tricolorelor" de la turneul preolimpic din Danemarca. Jucatoarele noastre au invins chiar tara gazda, scor 32-25, si au luat o optiune mare pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio. Romania a inceput perfect disputa de la Aarhus, preluand conducerea din primele minute si mentinandu-se in avantaj pe tabela pana la final. Cu o Vali Elisei in forma buna, cu Oana Manea irezistibila la marginea semicercului si cu o Cristina Neagu in rol de servant perfect, echipa noastra a marcat gol dupa gol si a intrat la pauza cu un avantaj consistent, scor 19-13...

        18 Martie 20166 comentarii
         Momentul decisiv pentru nationala Romaniei la Campionatul Mondial de handbal: Era in stare sa mancam din adversare!

         Momentul decisiv pentru nationala Romaniei la Campionatul Mondial de handbal: Era in stare sa mancam din adversare!

         Nationala Romaniei a obtinut o performanta istorca la Campionatul Mondial de handbal feminin, terminand competitia pe locul al treilea, insa putin a lipsit ca fetele noastre sa fie eliminate inca din optimile de finala. Cristina Neagu, cea mai buna jucatoare de la turneul final, a dezvaluit care a fost momentul decisiv pentru "tricolore". Sportiva romanca marturiseste ca, inaintea meciului cu Brazilia, campioana mondiala en titre la vremea respectiva, din optimile de finala, jucatoarele au avut o sedinta in care au dat cartile pe fata, au discutat despre toate problemele, iar la final au fost mai decise ca niciodata sa se impuna...

         23 Decembrie 2015
          Cristina Neagu, discurs emotionant dupa calificarea in semifinalele Mondialului de handbal: Nu suntem o natie de loseri

          Cristina Neagu, discurs emotionant dupa calificarea in semifinalele Mondialului de handbal: Nu suntem o natie de loseri

          Cea mai buna jucatoare din nationala feminina de handbal a Romaniei a avut un discurs extraordinar dupa ce "tricolorele" s-au calificat in semifinalele Campionatului Mondial din Danemarca. Cristina Neagu a inceput cu un repros adresat celor care s-au grabit sa le critice pe handbaliste dupa primele partide. "Am ajuns intr-o semifinala de Campionat Mondial dupa opt ani de zile, in 2007. Nu as vrea sa fiu un pic obaznica, dar cati oameni au crezut? Putini, foarte putini. Eu vreau sa le multumesc din suflet celor care au fost alaturi de noi, ne-au transmis energia lor, mesaje de sustinere si atunci cand am pierdut acele trei meciuri in grupa", a declarat Neagu, potrivit gsp.ro...

          17 Decembrie 20152 comentarii
           Cristina Neagu explica cel mai controversat gest al romancelor de la Campionatul Mondial de handbal

           Cristina Neagu explica cel mai controversat gest al romancelor de la Campionatul Mondial de handbal

           Cristina Neagu, cea mai buna handbalista a Romaniei, a explicat cel mai controversat gest al romancelor de la Campionatul Mondial de handbal din Danemarca. Sportivele noastre i-au surprins pe multi dintre cei care le-au urmarit meciurile la finalul time-out-urilor cu o incurajare mai putin intalnita. Handbalistele Romaniei se aduna pe marginea terenului, liderul, de obicei Neagu, intreaba: Pentru cine castigam noi?, iar celelalte fete raspund: Pentru noi! Dupa primele jocuri ale "tricolorelor" au existat destul de multe comentarii fata de aceasta incurajare, mai ales in mediul online, insa Cristina sustine ca nu ar trebui sa supere pe nimeni...

           17 Decembrie 20152 comentarii
            Romania se califica magnific in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin

            Romania se califica magnific in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin

            Echipa nationala a Romaniei a obtinut o calificare magnifica in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin, miercuri seara, dupa ce a invins echipa tarii gazda, Danemarca, scor 31-30, la capatul prelungirilor. Meciul a fost unul extrem de tensionat, probabil cel mai tensionat de la acest campionat mondial, jucatoarele noastre conducand la o mica diferenta aproape tot meciul, cu exceptia unui minut din prelungiri, cand au fost conduse. Prima repriza a fost la discretia romancelor, care au reusit sa termine in avantaj, scor 13-10. De altfel, "tricolorele" nu au condus in niciun moment la mai mult de trei goluri distanta, fiind egalate de cateva ori...

            16 Decembrie 201519 comentarii
             Romania, meci crucial in sferturi la Campionatul Mondial de handbal

             Romania, meci crucial in sferturi la Campionatul Mondial de handbal

             Nationala feminina de handbal a Romaniei va disputa miercuri seara un meci crucial in sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Danemarca. "Tricolorele" pregatite de Tomas Ryde si Costica Buceschi vor intalni chiar reprezentativa tarii gazda intr-un duel care se anunta a fi extrem de spectaculos. Romancele au avut o evolutie oscilanta la acest turneu final dezamagind in faza grupelor si impresionand in prima partida eliminatorie. In Grupa D, fetele noastre au trecut lejer de ousiderele Puerto Rico si Kazahstan, insa au pierdut cu Spania, Norvegia si Rusia, atragandu-si foarte multe critici. Neagu & Co. si-au spalat insa toate pacatele in optimi, unde au invins chiar campioana mondiala en-titre, Brazilia...

             16 Decembrie 20156 comentarii
              Romania invinge Spania la Campionatul European de handbal

              Romania invinge Spania la Campionatul European de handbal

              Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o victorie superba in grupele principale ale Campionatului European. "Tricolorele" au trecut cu scorul de 22-20 de reprezentativa Spaniei si pastreaza sanse de calificare in semifinale. Elevele lui Gheorghe Tadici au inceput partida cu Spania constiente ca doar o victorie le va mentine in ecuatia calificarii, dupa infrangerea dramatica din derbiul cu Ungaria. Prima repriza a fost una de cosmar pentru sportivele noastre, care au irosit nenumarate sanse de atac si au primit goluri extrem de usor. Singura remarcata a fost Paula Ungureanu...

              15 Decembrie 20143 comentarii
               Campionatul European de handbal: Romania, egal de infarct cu Danemarca

               Campionatul European de handbal: Romania, egal de infarct cu Danemarca

               Echipa nationala a Romaniei a terminat la egalitate, scor 29-29, cu Danemarca, in grupa B a Campionatului European de handbal feminin, ce se desfasoara in Ungaria si Croatia. Danezele au inscris ultimul gol al meciului in ultima secunda. Dupa infrangerea din primul meci cu Norvegia, fetele lui Gheorghe Tadici au patruns pe teren cu o atitudine mult mai determinata, iar danezele au resimtit acest lucru din plin. Startul confruntarii a fost perfect, iar dupa cinci minute scorul era deja 4-0 in favoarea "tricolorelor"...

               09 Decembrie 20145 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Regim spartan pentru cel mai valoros atlet roman, in goana dupa o medalie olimpica. Shaorma e marele sau viciu
                Cel mai bun aruncator de disc din Romania va trece la un program de antrenamente extrem de dur. Sportivul se va pregati cate 7 ore pe zi in goana...

                S-a decis. UEFA a anuntat rezultatul meciului Romania - Norvegia
                UEFA a decis ca partida Romania - Norvegia sa se incheie cu scorul de 3-0 pentru nationala lui Mirel Radoi. Meciul nu s-a disputat duminica...

                Selectionerul Mirel Radoi, cu demisia pe masa? "El va fi noul antrenor al Craiovei"
                Impresarul Giovanni Becali crede ca selectionerul Mirel Radoi isi va da demisia de la echipa nationala dupa meciurile cu Norvegia si Irlanda de...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor